Trwa ładowanie...
d3zzq6w

"Dziwna para" apeluje o pomoc Afryce

Bono (AFP)
Gwiazdor rocka Bono i minister skarbu USA Paul O'Neill rozpoczynają wspólną podróż po Afryce. "Dziwna para" - jak siebie nazywają - będzie apelować o zwiększenie i lepsze wykorzystanie pomocy dla najmniej rozwiniętych krajów świata.

d3zzq6w
d3zzq6w

10-dniową wizytę w Afryce subsaharyjskiej rozpoczęli w poniedziałek od Ghany. Stamtąd pojadą jeszcze do RPA, Ugandy i Etiopii.

To zestawienie może dziwić - swobodnie ubrany lider popularnej rockowej grupy U2 w niebieskich okularach i siwowłosy minister w garniturze zapiętym na ostatni guzik. Jednoczy ich cel, a nie image - obaj panowie liczą, że razem zwrócą uwagę świata na problemy, które leżą im na sercu - zdrowie, edukację, nędzę i niedożywienie w najuboższych krajach afrykańskich.

To nie pierwsza wspólna inicjatywa O'Neilla i Bono. W marcu stali u boku prezydenta George'a W. Busha, kiedy ogłaszał on w waszyngtońskim Inter-American Development Bank zwiększenie o 5 mld dolarów pomocy najuboższym krajom. Warunkiem mają być udane reformy gospodarcze i polityczne oraz walka z korupcją.

Po przylocie do Akry Bono powiedział reporterom, że jego zdaniem szczegółowe zdalne sterowanie gospodarką z Waszyngtonu nie jest dobrym rozwiązaniem problemów Afryki, a o wydawaniu pieniędzy powinny decydować poszczególne kraje. Nie godzę się z zewnętrzną ingerencją w gospodarkę południowej półkuli i sądzę, że sekretarz O'Neill też nie - powiedział Bono.

Nie tylko jest to zły pomysł, to wręcz niemożliwe - potwierdził natychmiast O'Neill.

Bono podał przykład Ugandy, która z powodzeniem wzięła udział w programie Międzynarodowego Funduszu Walutowego "Heavily Indebted Poor Countries Initiative". Podkreślił, że dzięki sprawnemu działaniu władz mieszkańcy kraju wiedzieli, jak zagraniczne pieniądze są wydawane i skąd ta pomoc pochodzi.(an)

d3zzq6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zzq6w
Więcej tematów