Dziś równonoc jesienna i pierwszy dzień jesieni, a niebawem zmiana czasu na zimowy. Będziemy musieli przestawić zegarki?
Już dziś będzie miała miejsce równonoc jesienna. Poniedziałek 23 września jest pierwszym dniem jesieni 2019. Dla wielu nadejście jesieni wiąże się z pytaniami – kiedy zmiana czasu na zimowy i czy to ostatnia zmiana czasu?
23.09.2019 | aktual.: 23.09.2019 12:26
Czym jest równonoc jesienna? Jest to dzień, podczas którego dzień i noc trwają równo po 12 godzin. Na Ziemi równonoc ma miejsce dwa razy w ciągu roku. Za pierwszym razem odbywa się ok. 20 marca. Wtedy oficjalnie żegnamy zimę i witamy wiosnę, dlatego zjawisko to nazywane jest również równonocą wiosenną.
Druga równonoc ma miejsce ok. 23 września. Żegnamy wtedy lato i witamy jesień. Ze względu na zmianę pór roku zjawisko to zwane jest równonocą jesienną. Od 23 września dni będą coraz krótsze, a noce dłuższe. Taka sytuacja będzie miała miejsce aż do 22 grudnia, kiedy to rozpocznie się astronomiczna zima.
Równonoc jesienna przybliża nas do zmiany czasu na zimowy?
Wiele osób zastanawia się, czy równonoc jesienna zwiastuje zmianę czasu. Uspokajamy, do zimowej manipulacji czasu został nam jeszcze miesiąc.
Zmiana czasu na zimowy w 2019 roku nastąpi w nocy z 26 na 27 października. Wskazówki zegara przesuniemy wtedy z godziny 3 na 2, co oznacza, że będziemy spać o godzinę dłużej.
"Pożyczoną" godzinę snu będziemy musieli oddać w marcu. W nocy z 28 na 29 marca przesuniemy wskazówki zegara z godziny 2 na 3, przez co nasz weekend będzie o godzinę krótszy.
Zmiana czasu na zimowy 2019 to ostatnia zmiana czasu?
Niestety październikowa zmiana czasu na zimowy nie będzie ostatnią zmianą czasu w historii. Parlament Europejski przegłosował już dyrektywę, na mocy której zmiana czasu przejdzie do lamusa. Proces ten będzie jednak długotrwały.
Do kwietnia 2020 roku kraje członkowskie mają obowiązek ustalić, który czas (letni czy zimowy) będzie u nich obowiązywał na stałe. Ostatnia zmiana czasu ma odbyć się w 2021 roku.
Zmiana czasu – czas zimowy czy letni?
Wiele osób zastanawia się, który czas będzie obowiązywał w Polsce po wycofaniu zmiany czasu. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że około 80 proc. ankietowanych jest za wprowadzeniem w Polsce czasu letniego. Wynik tego badania nie jest wiążący.