PolskaDziś decyzja w sprawie prof. Chazana oraz wyniki kontroli w Szpitalu św. Rodziny w Warszawie

Dziś decyzja w sprawie prof. Chazana oraz wyniki kontroli w Szpitalu św. Rodziny w Warszawie

09.07.2014 04:53, aktualizacja: 09.07.2014 05:34

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz przedstawi wyniki kontroli w Szpitalu św. Rodziny. Podejmie też decyzję w sprawie dyrektora placówki Bogdana Chazana. Konferencję zapowiedziano na godz. 10:30.

Lekarz odmówił wykonania aborcji, mimo wskazań medycznych, powołując się na klauzulę sumienia. Dyrektor nie wskazał też pacjentce - do czego zobowiązują go przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można wykonać zabieg. W rezultacie kobieta urodziła dziecko z licznymi wadami.

Na to, że profesor Chazan złamał prawo wskazują raporty pokontrolne przygotowane na wniosek Ministerstwa Zdrowia, NFZ-u czy Rzecznika Praw Pacjenta. Rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk podkreśla, że korzystał z nich także urząd miasta.

Dziś treść raportu i wnioski z niego płynące zaprezentuje Hanna Gronkiewicz - Waltz. Prezydent Warszawy tłumaczyła wcześniej, że kontrola musi być rzetelna, bo sprawa jest trudna i precedensowa - przypomina Bartosz Milczarczyk.

Wczoraj warszawscy radni SLD złożyli do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Hannę Gronkiewicz - Waltz.

Według Sebastiana Wierzbickiego, prezydent Warszawy nie dopełniła obowiązku nadzoru nad szpitalem i nie odwołała dyrektora Chazana. Radni sojuszu deklarują wycofanie wniosku, jeżeli dziś Hanna Gronkiewicz - Waltz odwoła ze stanowiska profesora Bogdana Chazana.

Prof. Chazan: nie mam takiej listy lekarzy ani instytucji

Prof. Chazan odmówił wykonania aborcji, mimo że były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu i powołał się przy tym na klauzulę sumienia. Nie wskazał też pacjentce - do czego zobowiązują go przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można by wykonać zabieg. Kobieta zgłosiła się w 22. tygodniu ciąży.

Prof. Chazan tłumaczył powody swojej decyzji. Mówił m.in., że nawet gdyby chciał poinformować pacjentkę, gdzie może być przeprowadzona procedura aborcji, nie mógłby tego zrobić, ponieważ nie zna listy lekarzy ani instytucji, które wykonują tego typu procedury. Zaznaczył, że wykonanie aborcji byłoby sprzeczne z jego sumieniem, a także skierowanie pacjentki do innego lekarza lub placówki w celu wykonania tego zabiegu byłoby objęte klauzulą sumienia.

W świetle prawa

Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza może się on powstrzymać od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem (z zastrzeżeniem art. 30.) z tym, że ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym zakładzie opieki zdrowotnej oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej. Art. 30. mówi o obowiązku udzielenia pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także