Jeż wschodni i jeż zachodni
Jak odróżnić jeża wschodniego od zachodniego? To proste - wystarczy policzyć igły - zdradza Wajrak. "W marcu i kwietniu jeże po długim zimowym śnie wystawiają nosy ze swoich gniazd.
W Polsce żyją dwa gatunki tych dziwacznych ssaków: jeż zachodni i jeż wschodni. Jak wskazuje nazwa, jeden mieszka na wschodzie, a drugi na zachodzie. Na niektórych terenach zachodniej Polski obydwa gatunki żyją razem. Jak je rozpoznać? Wystarczy policzyć igły - jeż wschodni ma ich około 6,5 tys., jeż zachodni - ponad 8 tys. Różnią się też nieco długością igieł - te u jeża zachodniego są o parę milimetrów dłuższe.
Oczywiście bardzo trudno byłoby je policzyć, wiec jest też inny sposób rozpoznania obydwu gatunków. Jeż zachodni ma czarny wzorek na brzuchu i podgardlu, a jeż wschodni ma często brzuch biały. Ale chciałbym znaleźć śmiałka, który obejrzy brzuch kolczastego zwierzaka.
Myszkujące w trawie jeże możecie spotkać w ciepłe letnie wieczory. Szczęściarze mogą je zobaczyć nawet w mieście. Nocą jeże wyruszają na poszukiwanie dżdżownic, ślimaków, owadów i myszy. Czasami zjadają też różne grzyby i owoce. Uwielbiają na przykład jabłka. Szczególnie dużo jedzą w sierpniu i we wrześniu, bo muszą się przygotować do snu zimowego. A śpią naprawdę twardo.
Najpierw przygotowują odpowiednia sypialnie: pod gałęzie albo korzenie wciągają dużo suchych liści, traw i mchów. Takie gniazdo ma zwykle dwa wyjścia i jest bardzo przytulne. Kiedy zrobi się chłodno, jeż wędruje do sypialni, zwija się w kłębek i zapada w sen. Temperatura ciała spada z 34 stopni do zaledwie 4, a liczba uderzeń serca zmniejsza się ze 190 do 20 na minutę. Wszystko dlatego, że jeże, kiedy śpią, to nie jedzą i muszą jakoś oszczędzać energię" - czytamy w książce.
Fragmenty książki Adama Wajraka "Zwierzaki Wajraka" wykorzystano dzięki uprzejmości wydawnictwa Agora.
(evak)