Dziennikarze WP wyróżnieni nagrodami Grand Press 2024
Reporterka Tatiana Kolesnychenko i fotoreporter Maciej Stanik otrzymali nagrodę Grand Press 2024 za wstrząsający reportaż z Ukrainy opublikowany w Wirtualnej Polsce. Nagrodzony został także szef money.pl Łukasz Kijek. Z kolei piąte miejsce w głosowaniu na Dziennikarza Roku zajął dziennikarz WP Patryk Słowik.
Dziennikarka Wirtualnej Polski Tatiana Kolesnychenko i fotoreporter Maciej Stanik otrzymali nagrodę Grand Press w kategorii "Reportaż prasowy/internetowy" za reportaż "»Pamiętaj: robaków rozgryzać nie wolno«". Głód w rosyjskiej niewoli zabija powoli".
- Mogę tylko powiedzieć, że rozpiera mnie duma. Chciałabym podkreślić, że to czwarty Grand Press z rzędu, w którym wygrywa moja redakcja, który przechodzi do Wirtualnej Polski w kategorii "reportaż". Jest to dla mnie ogromne ważne, że w tym roku udało się nam z Maciejem - powiedziała Tatiana Kolesnychenko.
Dziennikarka postanowiła opowiedzieć o jednym z bohaterów swojego reportażu.
- Spędził w rosyjskiej niewoli 845 dni. Był totalnie odizolowany od świata, nie wiedział, co się działo w tym czasie, był torturowany, głodzony. Gdy nas zobaczył, był wzruszony, bo mówił, że cały czas marzył, że gdy się zwolni, to pierwsi dziennikarze, którym udzieli wywiadu, to będą polscy dziennikarze - mówiła.
Łukasz Kijek z nagrodą dla dziennikarzy ekonomicznych
Nagrodę w kategorii "Grand Press Economy" otrzymał Łukasz Kijek, szef money.pl, nadzorujący obszar Biznes i Finanse w Wirtualnej Polsce. Jest też autorem kanału "Biznes Klasa" na YouTube. Został doceniony przez jury "za wnikliwe rozmowy o gospodarce i pieniądzach oraz za zwiększenie znaczenia dziennikarstwa gospodarczego i promowanie go wśród odbiorców spoza świata ekonomii".
Kijek podziękował swojej rodzinie, przełożonym, redakcji money.pl oraz współpracownikom z "Biznes Klasy". - Jesteśmy w wyjątkowym miejscu, to jest Muzeum Historii Polski. 35 lat wolności gospodarczej, pamiętajmy o tym. Mamy czym się chwalić, nie musimy marudzić, że ciągle jest źle. Polska gospodarka, konsumenci i przedsiębiorcy wykonali świetną robotę. Życzę państwu, by kolejne 35 lat było równie znakomitych. Ale pamiętajmy, że wolność nie jest dana raz na zawsze - powiedział laureat gospodarczej nagrody.
Patryk Słowik wśród najlepszych dziennikarzy
5. miejsce w głosowaniu na Dziennikarza Roku 2024 otrzymał dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Słowik. Nagrodę w jego imieniu odebrał szef WP Wiadomości Mateusz Ratajczak.
- Patryka z nami nie ma, ale myślę, że mu się należało. Patryk, jesteś wspaniałym dziennikarzem, nie zmieniaj się i bądź taki, jaki jesteś - mówił Mateusz Ratajczak.
Kto został Dziennikarzem Roku 2024?
Dziennikarzem Roku 2024 został Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", prezes Rady Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.
Drugie miejsce zajęła Renata Kim z "Newsweeka".
Trzecie miejsce zajęła Justyna Dobrosz-Oracz z TVP.
Czwarte miejsce zajął Andrzej Poczobut z "Gazety Wyborczej". Dziennikarz przebywa obecnie w białoruskim więzienie.
Kto otrzymał nagrody?
W kategorii "News" nagrodę Grand Press otrzymał Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej" za tekst "Tajny list Kaczyńskiego".
W kategorii "Dziennikarstwo śledcze" nagrodę otrzymała Renata Kim z "Newsweeka" za cykl tekstów o Collegium Humanum.
Nagrodę w kategorii Grand Press Digital and Technology otrzymał portal Niebezpiecznik.pl.
Nagrodę Grand Press w kategorii "reportaż i dokument audio" dostała Dominika Dębska z Polskiego Radia Białystok za cykl "Na pograniczu wytrzymałości".
Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego otrzymał Marek Rudziński z Eurosportu za "znakomite komentowanie wielu dyscyplin sportu".
Nagrodę Grand Press w kategorii "Reportaż telewizyjny/wideo" otrzymali Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwagi!" TVN za cykl "W Żurominie rządzi Duch".
Nagrodę Grand Press w kategorii "Wywiad" otrzymała Donata Subbotko z magazynu "Wolna Sobota" z "Gazety Wyborczej" za rozmowę "»Zabić Urzędnika« – wywiad z Wojciechem Kwaśniakiem".
Nagrodę Grand Press w kategorii "Dziennikarstwo lokalne i regionalne" otrzymał Maciej Czerniak z "Gazety Pomorskiej" za cykl "Klamki".
Nagrodę Grand Press w kategorii "Publicystyka" otrzymała Małgorzata Tomczak za tekst "Szara granica" opublikowanego w magazynie "Wolna Sobota" z "Gazety Wyborczej".
Nagrodę w kategorii "Dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa" otrzymała Natalia Szewczak z Business Insider Polska za tekst "Państwo dało moim dzieciom 400 tys. zł. Wolałbyś ich nie dostać".
Tytuł Książki Reporterskiej Roku 2024 otrzymała "Kocia muzyka. Chóralna historia pogromu krakowskiego" Joanny Tokarskiej-Bakir, wydanej przez Wydawnictwo Czarna Owca.
Dziennikarze WP nominowani
Grand Press to największy konkurs dziennikarski w Polsce. Organizowany jest przez Fundację Grand Press. Jury konkursu, w skład którego wchodzą szefowie największych redakcji w Polsce, przyznają nagrody za najlepsze materiały, a kolegia redakcyjne wybierają Dziennikarza Roku.
Wśród nominowanych znalazło się w sumie sześciu dziennikarzy publikujących w Wirtualnej Polsce. Są to:
- Tatiana Kolesnychenko (dwie nominacje w kategorii Reportaż prasowy/internetowy),
- Maciej Stanik (nominacja w kategorii Reportaż prasowy/internetowy),
- Anna Śmigulec (nominacja w kategorii Reportaż prasowy/internetowy),
- Szymon Jadczak (nominacja w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa),
- Łukasz Kijek (nominacja do Grand Press Economy),
- Michał Janczura (nominacja w kategorii Reportaż i dokument audio).
Nagrody Grand Press zostały rozdane w kategoriach głównych: News, Dziennikarstwo śledcze, Publicystyka, Reportaż prasowy/internetowy, Reportaż i dokument audio, Reportaż telewizyjny/wideo, Wywiad, Dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa.
Przyznane zostały też nagrody: Grand Press Digital and Technology, Grand Press Economy, Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego, Dziennikarstwo lokalne i regionalne oraz Książka Reporterska Roku.
Czytaj więcej: