WP

Dziennikarka z Węgier kopała uciekających migrantów. Została uniewinniona

Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. operatorki kamery Petry Laszlo. Stwierdził, że została "niewłaściwie oskarżona" w związku z czym umorzył sprawę. Kobieta została nagrana jak przewracała migrantów w 2015 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawa Petry Laszlo, która została nagrana jak kopie uchodźców została umorzona
Sprawa Petry Laszlo, która została nagrana jak kopie uchodźców została umorzona (Youtube.com, Fot: YouTube)
WP

O węgierskiej kamerzystce zrobiło się głośno po wydarzeniach z 8 września 2015 r. Petra Laszlo pracowała wtedy dla prawicowej telewizji N1TV i nagrywała materiał w miejscowości Roeszke, niedaleko granicy z Serbią. W obozie było wtedy ok. 2 tys. uchodźców. W pewnym momencie ok. 400 z nich podjęło próbę przerwania policyjnego kordonu i starało się uciec w stronę granicy z Austrią.

Operatorka kamery filmowała zdarzenie, kiedy została nagrana przez innego dziennikarza jak kopała przebiegających obok uchodźców m.in. mężczyźnę z dzieckiem na ręku. Została za to skrytykowana i natychmiastowo zwolniona z pracy. Ponad rok po wydarzeniu zdecydowano się jej postawić zarzut chuligaństwa. We wtorek została uniewinniona przez węgierski Sąd Najwyższy - podaje agencja AFP.

Sędziowie argumentowali, że sprawa została umorzona z powodu braku naruszenia. Dodatkowo dziennikarka miała zostać "niewłaściwie oskarżona" przez sądy niższej instancji. Czyn był wykroczeniem, a nie przestępstwem, a w momencie wydania wyroku upłynął termin przedawnienia. Wzięto również kontekst sytuacji i "napaść kilkuset uchodźców uciekających przed interwencją policji". Akt Laszlo był "moralnie niepoprawnym i nielegalnym zakłóceniem, ale nie wandalizmem".

WP

Zobacz także: Małgorzata Wassermann nie widziała spotu PiS o uchodźcach

Źródło: AFP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP