PolskaDzień Ziemi w stolicy

Dzień Ziemi w stolicy

Kiermasze z ekologicznymi produktami, stoiska
informacyjne polskich parków narodowych, happeningi, koncerty,
konkursy i pokazy naukowe - to wszystko można zobaczyć
do 22.00 na Polach Mokotowskich w Warszawie, gdzie
obchodzony jest przypadający na piątek Dzień Ziemi - ekologiczne
święto naszej planety.

Dzień Ziemi w stolicy
Źródło zdjęć: © PAP

24.04.2005 | aktual.: 24.04.2005 17:38

Idea Dnia Ziemi zrodziła się w Stanach Zjednoczonych - obchodzono go tam po raz pierwszy 22 kwietnia 1970 r. Każdego roku tematyka Dnia Ziemi jest związana z innymi problemami ekologicznymi. Obejmowała już m.in. takie zagadnienia, jak czysta woda i energia, ochrona drzew i lasów tropikalnych, czyste powietrze oraz ochrona ptaków. W Polsce Dzień Ziemi organizowany jest od 1991 r.

W Warszawie, jak co roku, ekolodzy i mieszkańcy stolicy spotykają się na imprezie w niedzielę na Polach Mokotowskich. Atrakcją tegorocznego festynu mają być koncerty regionalnych zespołów muzycznych oraz regionalne specjały kulinarne.

Pod hasłem "Stół Darów Ziemi" prezentowane są regionalne potrawy z różnych zakątków Polski oraz tradycyjnie wypiekany chleb, miody z ekologicznie czystych regionów czy piwo jałowcowe.

Także instytucje państwowe, parki narodowe, instytuty naukowe, wyższe uczelnie, organizacje pozarządowe i muzea mają na Polach Mokotowskich swoje stoiska. Jak co roku w trakcie festynu można zamienić odpady na rośliny. Kto odda 5 kg makulatury lub 10 opakowań szklanych, dostaje w zamian sadzonkę drzewa, a za 25 zużytych baterii - krzew róży.

Rolnicy oraz chętni do założenia ekologicznych gospodarstw mogą na festynie uzyskać potrzebne informacje - w różnych częściach Pól Mokotowskich ustawiono kilka punktów rolniczego doradztwa ekologicznego.

Wśród gości festynu są też ludowi artyści rzeźbiarze, garncarze i rzemieślnicy. Jest też stowarzyszenie "Pegasus", które zajmuje się ratowaniem koni przewożonych na rzeź w niehumanitarnych warunkach. Trzy takie wychudzone zwierzęta można zobaczyć na festynie.

Dużym zainteresowaniem cieszy się stanowisko polskich Indian. Uwagę przyciągają dwa tipi - indiańskie namioty, a także prezentacja strojów i oddzielna wystawa lapońskich psich zaprzęgów, przyciąga wiele rodzin z dziećmi. Chętni pod okiem instruktora mogą tam też postrzelać z łuku lub nauczyć się rzucania tomahawkiem - indiańskim toporkiem.

Patronami tegorocznych obchodów Dnia Ziemi są m.in. premier Marek Belka, minister środowiska Jerzy Swatoń, minister edukacji Mirosław Sawicki i minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Organizatorami obchodów są m.in. Społeczny Instytut Ekologiczny oraz Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej i Ministerstwo Środowiska.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)