Dzień Zaduszny: zaduma nad tajemnicą śmierci
Kościół katolicki 2 listopada obchodzi Dzień Zaduszny, poświęcony
modlitwom za osoby zmarłe, które oczekują na ostateczne
zjednoczenie się z Bogiem. Rzecznik Kurii Warmińskiej Metropolitarnej ksiądz Artur Oględzki podkreślił, że ten dzień jest poświęcony zadumie nad tajemnicą śmierci.
"Dzień Zaduszny jest dniem wspomnienia wszystkich zmarłych. Jest to dzień zadumy, refleksji, także nad tajemnica śmierci, nad tajemnicą przemijania. Ale w liturgii Kościoła jest to przede wszystkim czas modlitwy za zmarłych" - dodał ksiądz Artur Oględzki.
W odróżnieniu od dnia Wszystkich Świętych, w którym Kościół katolicki składa hołd tym zmarłym, którzy dostąpili już świętości u Boga; 2 listopada - Dzień Zaduszny - jest dniem modlitw za dusze zmarłych, które do pełnej świętości potrzebują modlitwy wiernych i Kościoła.
Tradycja obchodów tego święta sięga czasów biblijnych. Już w Piśmie Świętym Starego Testamentu są pierwsze wzmianki o zapisywaniu w specjalnych księgach imion osób zmarłych. Tradycja ta przetrwała do czasów apostolskich.
Wielkim orędownikiem i kontynuatorem tej tradycji był benedyktyński opat z Cluny (Francja) Odilon, który w 998 roku polecił, by we wszystkich klasztorach o regule benedyktyńskiej Dniem Zadusznym był 1 listopada. Z czasem władze kościelne przeniosły je na 2 listopada. Każdy kapłan tego dnia ma obowiązek odprawienia trzech mszy żałobnych. Jedną w intencjach własnych, drugą w intencji wszystkich zmarłych, a trzecią w intencji Ojca Świętego.
W dawnych czasach poprzez modlitwy i jałmużny dla ubogich wierni starali się nieść pomoc duszom cierpiącym w czyśćcu. Tradycje te przetrwały - w formie rozdawnictwa chleba ubogim przed kościołami i cmentarzami w Dzień Zaduszny - aż do XX wieku.
Do dzisiaj przetrwał jedynie zwyczaj nawiedzania w tym dniu grobów (ale w mniejszym stopniu niż we Wszystkich Świętych), zapalania lampek i świec. Zachował się też zwyczaj składania ofiar pieniężnych w parafiach za dusze najbliższych zmarłych, na tzw. wypominki i kartek, na których są wymienione imiona i nazwiska zmarłych.(iza)