W czwartek ma dojść do spotkania przedstawicieli koalicji SLD UP i PSL w sprawie dalszej polityki gospodarczej. Rząd ma przedstawić przedstawicielom samorządów i koalicyjnych klubów parlamentarnych szczegóły przyjętego programu gospodarczego na lata 2002-2005. Zapewne tematem spotkania będzie wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych i los ustawy ograniczającej niezależność banku centralnego. W środę Rada obniżyła podstawowe stopy procentowe. Najważniejszą z nich - interwencyjną - o 1,5 punktu. Według nieoficjalnych informacji, tematem dzisiejszego spotkania ma też być termin wyborów samorządowych. W Sejmie głosami PSL i opozycji odrzucono propozycję Sojuszu, by wybory przeprowadzić wiosną. Sejm nie zgodził się też na wprowadzenie korzystnej dla dużych ugrupowań metody przeliczania głosów na mandaty.
Rozpoczynają się wypłaty wyrównań dla najstarszych poszkodowanych przez III Rzeszę. Są to dopłaty do wypłaconej w zaniżonej wysokości pierwszej raty odszkodowań z tytułu pracy niewolniczej i przymusowej na rzecz Trzeciej Rzeszy. Wypłata wyrównań obejmie 84 tys. osób, które ukończyły 80 lat. Otrzymają one łącznie 48 mln 510 tys. złotych. Wypłata wyrównań dla tych poszkodowanych ma zakończyć się do końca lutego.
Od czwartku obowiązują nowe przepisy o ulgowych przejazdach pociągami i autobusami. W pociągach oraz w autobusach PKS kombatanci i inwalidzi zamiast darmowych biletów będą mieli zniżkę 78- procentową. Z 50% do 37% zmniejszy się ulga dla studentów, młodzieży i dzieci. Zgodnie z nowymi przepisami nie będzie prawie żadnych ulg na bilety w pociągach InterCity i EuroCity.
Nauczycielska Solidarność rozpoczyna akcję protestacyjną przeciwko edukacyjnej polityce rządu i cięciom budżetowym w oświacie. Przed ministerstwem edukacji i przed urzędami wojewódzkimi mają odbyć się pikiety.
ZAGRANICA:
W Nowym Jorku rozpoczyna się XXXII Światowe Forum Gospodarcze. Pierwszy raz uczestnicy forum nie spotykają się w Davos w Szwajcarii, lecz w Nowym Jorku, na znak solidarności z miastem, które przeżyło atak terrorystyczny 11 września. Debatę zdominuje problem światowej recesji oraz ocena tegorocznych perspektyw gospodarki Stanów Zjednoczonych. Zadaniem szczytu jest postawienie prognozy gospodarczej dla całego świata i próba syntezy zjawisk ekonomicznych.
Premier Afganistanu Hamid Karzai spotka się z premierem Wielkiej Brytanii Tony Blairem. Wcześniej Karzai złożył wizytę w Stanach Zjednoczonych, podczas której uzyskał zapewnienie o udzieleniu Afganistanowi 50 milionów dolarów kredytu, przeznaczonego na wsparcie prywatnych inwestycji w tym kraju. George Bush zapowiedział także udzielenie pomocy przy tworzeniu afgańskiej armii i policji. Karzai wyraził swoje poparcie dla amerykańskiej wojny z międzynarodowym terroryzmem. Afgańskiemu premierowi towarzyszy w Waszyngtonie 9 ministrów w jego rządzie. Hamid Karzaj to pierwszy przywódca afgański, który odwiedził Waszyngton od wizyty króla Zahira Szaha w 1963 roku.
W Waszyngtonie odbędzie się spotkanie prezydenta USA George'a Busha i kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. Spotkanie będzie poświęcone m.in. walce z terroryzmem i pomocy w odbudowie Afganistanu.
W południe Jan Paweł II odwiedzi Uniwersytet Laterański i weźmie udział w inauguracji nowego roku akademickiego. Uniwersytet Laterański to najmłodsza rzymska uczelnia - powstała w 1992 r. Obecnie ma osiem wydziałów: architekturę, ekonomię, prawo, inżynierię, literaturę i filozofię, kierunki pedagogiczne, nauki matematyczno-przyrodnicze i nauki polityczne. Ma 30 tysięcy studentów.
Amerykańska agencja kosmiczna NASA ostrzega, że mogą spaść na Ziemię ważące nawet 50 kilogramów fragmenty sztucznego satelity. Według NASA, zagrożony obszar rozciąga się od Florydy po Australię. Eksperci uspokajają, że niebezpieczeństwo, iż fragmenty satelity spadną na obszary zaludnione, jest niewielkie. Wpadną prawdopodobnie do oceanu, a nawet jeśli spadną na ziemię, to raczej nie wyrządzą większych szkód. Wystrzelony w 1992 roku satelita przestał działać z końcem ubiegłego roku. Nie ma na pokładzie urządzenia, który umożliwiłoby przeprowadzenie kontrolowanego upadku. (mon)