Trwa ładowanie...
dt5icgk

Dzień przed nami

Polska

dt5icgk
dt5icgk

Podczas rozpoczynającego się w środę trzydniowego posiedzenia, Sejm rozpatrzy sprawozdanie komisji finansów publicznych o projekcie tegorocznego budżetu. Komisja, po uwzględnieniu części poprawek, zgłoszonych po pierwszym czytaniu proponuje, by tegoroczne dochody państwa wyniosły nieco ponad 145 mld, a wydatki - nieco ponad 185 mld zł. Deficyt budżetu ma wynieść 40 mld zł. W porównaniu z projektem rządowym komisja proponuje m.in. przeznaczenie mniejszych pieniędzy na funkcjonowanie Instytutu Pamięci Narodowej, Najwyższej Izby Kontroli i Rzecznika Praw Dziecka. Posłowie proponują także zmniejszenie wydatków na obsługę długu krajowego i zagranicznego oraz zmniejszenie wydatków z tzw. środków specjalnych. Pieniądze, które komisja zaoszczędziła dzięki tym i innym cięciom, mają zostać przeznaczone m.in. na podwyżki dla nauczycieli, opiekę społeczną i powiatowe komendy policji. Projekt budżetu po drugim czytaniu wróci ponownie do komisji, która rozpatrzy zgłoszone przez posłów kolejne poprawki. Trzecie czytanie i
ostateczne głosowanie ma się odbyć w piątek po południu, na kolejnym posiedzeniu Sejmu.


Posłowie rozpatrzą w środę poprawki Senatu do nowelizacji samorządowej ordynacji wyborczej. Senat, w którym większość ma SLD proponuje, aby wybory samorządowe odbyły się w czerwcu, a głosy na mandaty przeliczano metodą korzystniejszą dla dużych ugrupowań. Wcześniej Sejm nowelizując ordynację nie zgodził się na takie zmiany, co oznaczało pozostawienie jesiennego terminu wyborów i metody przeliczania głosów korzystniejszej dla małych i średnich ugrupowań.


Sejm rozpatrzy poprawki Senatu do nowelizacji ustawy lustracyjnej. Senat wprowadził do niej te zapisy, na które nie zgodził się Sejm. Chodzi o wyłączenie z lustracji agentów wywiadu i kontrwywiadu PRL oraz wprowadzenie zasady, że lustracji podlegają tylko ci pracownicy i współpracownicy tajnych służb, których działalność szkodziła opozycji demokratycznej, kościołowi katolickiemu oraz dążeniom niepodległościowym.


Posłowie mają się zająć się projektem tzw. ustawy warszawskiej, zmieniającej ustrój stolicy. Komisja proponuje, aby Warszawa była jedną gminą, podzieloną na dzielnice. Obecnie stolica ma 11 gmin, a największa - gmina Centrum - podzielona jest dodatkowo na 7 dzielnic.


Związek Nauczycielstwa Polskiego zamierza zorganizować w środę manifestację nauczycieli przed gmachem Sejmu. Zapowiedział to w Kielcach prezes ZNP Sławomir Broniarz. Planowane na rok 2002 nakłady na edukację, podobnie jak w latach ubiegłych, odbiegają od rzeczywistych potrzeb i nie zapewniają właściwej realizacji zadań oświatowych - stwierdził Broniarz. 15 lutego ma się odbyć w Sejmie głosowanie, dotyczące tegorocznego budżetu państwa. Jeśli parlamentarzyści nie uwzględnią postulatów Związku Nauczycielstwa Polskiego, to prezydium zarządu głównego podejmie decyzje, dotyczące dalszych form protestu - zapowiedział Sławomir Broniarz.


Wieczorem do Warszawy przybędzie z roboczą wizytą sekretarz generalny NATO George Robertson. W czwartek rozpocznie się oficjalny program wizyty, podczas której Robertson współprzewodniczyć będzie wraz z szefem polskiej dyplomacji Włodzimierzem Cimoszewiczem rozmowom plenarnym delegacji Polski i NATO. Na sesji, w której będzie uczestniczyć m.in. minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński, omówione zostaną kwestie: rozszerzenia NATO, relacji NATO-Rosja i modernizacji polskich sił zbrojnych. Delegaci omawiać będą postępy prac dwóch grup roboczych, powołanych w związku z planowanym rozszerzeniem Sojuszu podczas listopadowego szczytu NATO w Pradze. W Warszawie delegaci NATO i Polski rozmawiać też będą na temat zasad funkcjonowania nowego mechanizmu współpracy NATO-Rosja. Delegaci mówić też będą o modernizacji polskiej armii.


13 lutego przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Jest to szczególny czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Na ten okres prawo kościelne wprowadza szereg obowiązków, które wierni powinni spełnić. Katolicy powyżej 14. roku życia aż do śmierci są zobowiązani do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Środę Popielcową, Piątek Męki Pańskiej oraz wszystkie piątki całego roku. W niektórych krajach Konferencje Episkopatu mogą zamienić obowiązek niespożywania mięsa na inne dni pokutne w tygodniu. W Stanach Zjednoczonych i większości krajów Europy Zachodniej wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych została zastąpiona wezwaniem do traktowania piątków jako dnia pokutnego i modlitewnego wspomnienia męki Pańskiej. W wielu krajach niespożywanie mięsa jest jednak zalecane w piątki Wielkiego Postu i Adwentu.


Minister Włodzimierz Cimoszewicz spotka się w Warszawie z wicepremier Holandii Annemarie Jorritsma-Lebbink. Rozmowy dotyczyć będą m.in. problematyki integracji europejskiej.

dt5icgk

Świat

W środę o godz. 17.30 naszego czasu w Salt Lake City rozpocznie się indywidualny konkurs na dużej skoczni. Być może do brązowego medalu, wywalczonego w niedzielę na średniej skoczni, Adam Małysz dorzuci kolejny krążek. W naszego najlepszego skoczka wierzy Wojciech Fortuna, który trzydzieści lat temu na skoczni w Sapporo zdobył złoto. Jego zdaniem, Adam jest w stanie wygrać zawody na dużej skoczni. Medal będzie na pewno - powiedział Fortuna.


Przed haskim trybunałem drugi dzień procesu Slobodana Miloszevicia. Były prezydent Jugosławii oskarżony jest o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości, w tym ludobójstwo popełnione w latach 90. na Bałkanach. To najważniejszy od czasów Norymbergi proces o zbrodnie wojenne, w którym po raz pierwszy na ławie oskarżonych zasiadł przywódca państwa. W środę prokuratura będzie kontynuować swoje wystąpienie. Swoje oskarżenia powinien zakończyć zastępca prokuratora Geoffrey Nice, który od wtorku przedstawia dowody, świadczące o wspólnych elementach trzech aktów oskarżenia przeciwko Miloszeviciowi. Następnie przedstawione zostaną dowody zbrodni wojennych w Kosowie.


Lider czeskiej opozycji Vaclav Klaus rozpoczyna w środę wizytę w Austrii, by omówić z prezydentem Thomasem Klestilem i kanclerzem Wolfgangiem Schuesselem - jak to określono - "delikatne problemy". W ciągu ostatnich kilku lat w stosunkach Austrii z Czechami było wiele napięć. Dotyczyły one głównie elektrowni atomowej Temelin i uchylenia przez Czechy dekretów prezydenta Edwarda Benesza, na podstawie których po II wojnie światowej z Czechosłowacji wysiedlono ponad 2,5 mln Niemców. Austriacka Partia Wolnościowa usiłuje wykorzystać obie te sprawy do utrudnienia Czechom wejścia do Unii Europejskiej. Konserwatywna Partia Ludowa kanclerza Wolfganga Schuessela jest przeciwna stanowisku swojego koalicyjnego partnera w sprawie utrudniania Czechom wejścia do Unii Europejskiej, natomiast zgadza się z żądaniem zamknięcia elektrowni Temelin i unieważnienia dekretów.


Niemiecki minister spraw zagranicznych Joschka Fischer przybędzie w środę z wizytą do Egiptu. Szef niemieckiej dyplomacji omówi z egipskimi politykami sytuację w Autonomii Palestyńskiej w świetle propozycji pokojowych wysuniętych przez Francję oraz wysiłków podejmowanych na rzecz pokoju przez Niemcy i inne państwa europejskie. Fischer odwiedzi też Izrael i Autonomię Palestyńską.


W Watykanie odbędzie się audiencja generalna z papieżem oraz uroczystości na Awentynie z udziałem Ojca Świętego z okazji Środy Popielcowej.


W Sofii odbędzie się na wniosek opozycji głosowanie w parlamencie nad wotum nieufności dla rządu.


W Waszyngtonie odbędzie się spotkanie prezydenta USA George`a Busha z prezydentem Pakistanu Pervezem Musharrafem. Rozmowy będą dotyczyć konfliktu kaszmirskiego, sytuacji w Afganistanie i współpracy między obu państwami. (jask)

dt5icgk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt5icgk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj