ŚwiatDzień przed nami

Dzień przed nami

Polska

28.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Komisarz do spraw rozszerzenia Unii Europejskiej Guenter Verheugen spotka się w Warszawie z premierem Leszkiem Millerem, wicepremierem ministrem rolnictwa Jarosławem Kalinowskim i szefem dyplomacji Włodzimierzem Cimoszewiczem. Członkowie rządu będą rozmawiać z komisarzem o kluczowych problemach negocjacyjnych, w tym o prawie cudzoziemców do kupowania w Polsce ziemi przez nich dzierżawionej i własnoręcznie uprawianej. Według zapowiedzi, po spotkaniu premiera z komisarzem rząd podejmie decyzję w sprawie sposobu liczenia okresu dzierżawy ziemi przez cudzoziemców, po upływie którego będą oni mogli te gospodarstwa kupować. Szef dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz zapowiedział też, że precyzyjnie wyjaśni komisarzowi reakcje polskiego rządu na finansowe propozycje Komisji Europejskiej z 30 stycznia, zmierzające do ograniczenia pomocy dla polskich rolników. Według Gazety Wyborczej, Guenter Verheugen ma także interweniować u polskich władz w sprawie holenderskiego holdingu ubezpieczeniowego Eureko w sporze o
prywatyzację PZU.


Sejm zapozna się ze sprawozdaniem z funkcjonowania Instytutu Pamięci Narodowej w okresie od lipca 2000 do czerwca 2001. Komisja sprawiedliwości i praw człowieka, która wcześniej zapoznała się z dokumentem, rekomenduje Sejmowi jego przyjęcie. Posłowie będą także głosować nad zmianą w ustawie o paszportach. Chodzi o wprowadzenie paszportu tymczasowego, jaki polskie placówki za granicą będą wydawać osobom, które na przykład zgubią swój dokument. Zaplanowano też pierwsze czytanie projektu uchwały o ogłoszeniu obecnego roku rokiem znakomitego polskiego śpiewaka Jana Kiepury.


Przed Wojskowym Sądem Garnizonowym w Warszawie odbędzie się kolejna rozprawa w procesie Mikołaja Kulika, stalinowskiego śledczego, który jest oskarżony o torturowanie kilkunastu marynarzy. Prokurator zarzuca Kulikowi stosowanie szczególnie brutalnych metod podczas prowadzenia śledztwa oraz wymuszanie zeznań. Grozi mu za to kara do 10 lat więzienia.

Świat

Prezydent Aleksander Kwaśniewski przekaże papieżowi Janowi Pawłowi II zaproszenie do złożenia wizyty w Ojczyźnie. Prezydent Kwaśniewski zostanie przyjęty przez papieża na audiencji po zakończeniu 3-dniowej wizyty we Włoszech.


W Brukseli na inauguracyjnym posiedzeniu zbierze się Konwent mający przygotować reformę Unii Europejskiej. W Konwencie zasiadają przedstawiciele krajów Piętnastki i krajów kandydujących do Wspólnoty. Polskę będzie reprezentować Danuta Huebner z rządu, Józef Oleksy z Sejmu i Edmund Wittbrodt z Senatu.


O północy euro stanie jedyną walutą 12 krajów Unii Europejskiej. Z rodzimą walutą rozstały się już wcześniej Holandia, Irlandia i Francja. Teraz z obiegu wyjdą również waluty Niemiec, Austrii, Belgii, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Portugali, Finlandii i Luksemburga.


Marszałek Senatu Longin Pastusiak przybędzie z oficjalną wizytą do Wilna. Jest to jego pierwsza podróż zagraniczna po objęciu stanowiska szefa wyższej izby parlamentu. (jask)

dzieńprzednami
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)