Dzień przed nami - 13 grudnia
KRAJ:
13.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W związku z przypadającą w czwarek 20. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego na Śląsku gościć w czwartek będzie prezydent Aleksander Kwaśniewski. Pod pomnikiem ku czci pomordowanych górników przed kopalnią "Wujek" prezydent złoży kwiaty i zapali znicze.
Po południu Kwaśniewski spotka się z parlamentarzystami województwa śląskiego oraz przedstawicielami władz regionu i środowisk gospodarczych.
Sejm uczci w czwartek minutą ciszy pamięć ofiar stanu wojennego. Wbrew wcześniejszemu założeniu izba nie podejmie uchwały w 20. rocznicę wydarzeń 13. grudnia, bo posłom nie udało się porozumieć w sprawie wspólnego projektu uchwały, który mógłby zostać przyjęty przez aklamację.
W piątek posłowie będą dyskutować i głosować nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra spraw zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza. Odwołania ministra chcą posłowie Ligi Polskich Rodzin, Prawa i Sprawiedliwości oraz Samoobrony. Zarzucają szefowi polskiej dyplomacji między innymi to, że zataił zasadnicze elementy polskiego stanowiska negocjacyjnego z Unią Europejską w sprawie obrotu ziemią. Włodzimierz Cimoszewicz przyznał już, że błędem było zaprezentowanie szczegółów tego stanowiska w Brukseli a nie w Warszawie.
Szefa polskiej dyplomacji nie będzie w Sejmie podczas debaty i głosowania. Składa bowiem w tym czasie wizytę w Stanach Zjednoczonych.
Prace legislacyjne skoncentrują się na projektach tak zwanych ustaw okołobudżetowych, które mają przynieść oszczędności budżetowe w przyszłym roku. To, m.in., propozycja skrócenia urlopów macierzyńskich, zmniejszenie ulg na przejazdy kolejowe, odłożenie podwyżek dla nauczycieli oraz zmiany zasad przyznawania zasiłków socjalnych.
Minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz rozpoczął w czwartek wizytę w Waszyngtonie. Jest to pierwsza wizyta przedstawiciela nowego polskiego rządu w amerykańskiej stolicy.
Cimoszewicz przeprowadzi rozmowy z przedstawicielami administracji waszyngtońskiej w tym z sekretarzem stanu Colinem Powellem, środowiskami żydowskimi i waszyngtońską Polonią.
Pikietę protestacyjną Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach organizuje Sekretariat Służb Publicznych śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Zdaniem zarządu regionu związku, zablokowanie wypłaty środków na dopłaty do biletów ulgowych i przejazdów bezpłatnych może doprowadzić do załamania systemu komunikacji w naszym regionie.
W Warszawie rozpocznie się VI Krajowy Zjazd Lekarzy. Weźmie w nim udział blisko 500 delegatów z 24 okręgowych izb lekarskich z całego kraju. Zjazd oceni i rozliczy ustępujące władze samorządu lekarskiego oraz wybierze nowe na następne cztery lata. Odejdzie obecny prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Krzysztof Madej, który sprawował tę funkcję przez dwie kadencje. Według nieoficjalnych informacji jest czterech kandydatów na stanowisko prezesa.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji spotka się w czwartek z przedstawicielami telewizji Polsat, aby wyjaśnić, czy stacja ma zamiar zakodować transmisje na żywo z meczów z udziałem Polaków, meczu otwarcia, półfinałów i finału.
ZAGRANICA:
W Moskwie odbędą się obrady polsko-rosyjskiej komisji do spraw współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej. Wezmą w nich udział wicepremier polskiego rządu Marek Pol i rosyjski minister transportu Siergiej Frank. Obrady mają dotyczyć rozwoju współpracy dwustronnej, a także uregulowania kwestii dostaw gazu do Polski oraz współpracy w okręgu kaliningradzkim.
Przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Transportu zapewniają, że spotkanie będzie miało ściśle roboczy charakter i ma być wstępem do wizyty w Moskwie polskiego premiera Leszka Millera oraz podróży do Warszawy prezydenta Władimira Putina.
W czwartek rano na konferencji prasowej władze Izraela maja oficjalnie poinformować o zerwaniu wszelkich kontaktów z liderem Autonomii Palestynskiej Jaserem Arafatem. Decyzja taka zapadła na nadzwyczajnym posiedzeniu izraelskiego gabinetu bezpieczeństwa, który zebrał się w środę w nocy w Tel Awiwie. Jednocześnie postanowiono, że izraelska armia rozpocznie zakrojoną na szeroką skalę operację militarną na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy. (mag)