Trwa ładowanie...

Dzień Praw Człowieka - ludzie listy piszą

W rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i
Obywatela na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy
Dzień Praw Człowieka.

Dzień Praw Człowieka - ludzie listy pisząŹródło: PAP
d4934j9
d4934j9

Przetłumaczona na większość języków świata deklaracja - przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 10 grudnia 1948 r. - jest najobszerniejszym i szeroko uznawanym wzorcem ochrony praw człowieka.

Do południa można było jeszcze wziąć udział w zorganizowanym przez Amnesty International (AI) z okazji Dnia - rozpoczętym w sobotę - 24-godzinnym Maratonie Pisania Listów w obronie osób, których prawa są łamane.

d4934j9

Polacy napisali blisko 20 tys. listów w obronie osób więzionych za poglądy. Udało się pobić rekord z ubiegłego roku, kiedy to napisano ponad 13 tysięcy listów. Najwięcej - ponad 3 tysiące - powstało wczoraj i dzisiaj w Kędzierzynie-Koźlu. Akcję przeprowadzono w 20 polskich miastach. Do maratonu przyłączyło się ponad 40 krajów ze wszystkich kontynentów.

Motywem przewodnim Maratonu 2006 była przypadająca w tym roku 25. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W związku z tym Amnesty International zaprosiła do pisania listów byłych polskich więźniów politycznych z tego okresu.

Do akcji przyłączyli się, między innymi, Mirosław Chojecki, Władysław Frasyniuk, Bronisław Geremek, Józef Pinior i Zbigniew Romaszewski. Mirosław Chojecki, członek założyciel Komitetu Obrony Robotników, jeden z założycieli Niezależnej Oficyny Wydawniczej "Nowa", obecnie prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa podkreśla, że udział w akcji Amnesty International to forma spłaty długu wobec pomocy, jaką otrzymała polska opozycja z Zachodu w czasach komunizmu.

Listy Amnesty są skuteczne - także te adresowane do najbardziej zamkniętych i krwawych reżimów. Organizacja odnotowuje poprawę sytuacji osób represjonowanych w co trzecim - co drugim przypadku. Także takie kraje jak Chiny czy Iran przy dużym nacisku ulegają.

W tym roku pisano listy, między innymi, w obronie mieszkańców Chin, Wietnamu, Peru i Białorusi. (bart,łc)

d4934j9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4934j9
Więcej tematów