Dzień pizzy 2023. Słynna margherita w cieniu inflacji. Ile kosztuje?
Międzynarodowy dzień pizzy wypada 9 lutego. Z tej okazji analitycy Eurostatu przedstawili dane, dotyczące średniego wzrostu ceny "placka" w Europie. Jak dużo dopłacają miłośnicy popularnego dania? Polska, chociaż przekracza europejską średnią, nie znajduje się w czołówce zestawienia.
Aby przekonać się o wzroście ceny pizzy, wystarczy udać się do dowolnej restauracji serwującej to popularne danie. Znacznie większe koszty, jakie ponoszą ich właściciele, są spowodowane wysoką inflacją w Europie oraz kryzysem energetycznym.
Cena pizzy. Europejczycy płacą niemal 16 proc. więcej
Europejski Urząd Statystyczny podczas analizy, wziął pod uwagę cenę pizzy mrożonej oraz Quiche - popularnej, francuskiej przystawki przypominającej tartę. Z danych Eurostatu wynika, że ceny tych dwóch dań na przestrzeni roku (pomiędzy 2021 a 2022 r.) wzrosły w Europie o 15,9 procent. Dla porównania - wcześniejsza różnica wynosiła 2 procent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według europejskich analityków największy wzrost ceny pizzy nastąpił na Węgrzech. Madziarzy za popularne danie w 2022 roku płacili o 46 proc. więcej niż w 2021 r. Drugie miejsce zajmuje Litwa, gdzie wzrost ceny pizzy wyniósł 39 proc. r/r. Podium zamyka Bułgaria, w której cena pizzy wzrosła o około 37 procent. Na drugim biegunie zestawienia znajduje się Szwajcaria - ze wzrostem o około 6,5 procent, Luksemburg, w którym cena pizzy zmieniła się o około 7 proc. r/r oraz Włochy - z 10-procentowym wzrostem.
Dzień pizzy w Polsce. Płacimy prawie 20 proc. więcej
Polska znajduje się w okolicach połowy zestawienia. Według Eurostatu cena pizzy w naszym kraju wzrosła o 19 procent rok do roku. Dane te częściowo pokrywają się z odczytami rocznej inflacji konsumenckiej w 2022 r., która według Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 16,6 proc. w relacji rocznej. Analizy nie przedstawiają jednak dokładnego obrazu zmiany kosztów zakupu żywności - urząd bada ceny ponad 2 tys. produktów z różnych kategorii. Jak wskazuje GUS, w grudniu 2022 r. wskaźnik cen towarów i usług w kategorii "żywność i napoje bezalkoholowe" w porównaniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku wzrósł o 22,1 procent.
Ile kosztuje słynna margherita?
Z analizy ofert popularnych pizzerii oraz producentów mrożonego dania wynika, że "placek" z podstawowymi dodatkami przestał stanowić synonim taniego posiłku. Ceny mrożonej pizzy od znanych producentów wahają się w okolicach 12-20 złotych. Więcej zapłacą klienci restauracji i trattorii. Jak jeszcze w 2022 roku informował serwis innpoland.pl, "przed pandemią koronawirusa cena pizzy wynosiła około 20 zł, a teraz już dochodzi do 30 zł". Obecnie ceny neapolitańskiej pizzy o najprostszych składnikach utrzymują się poziomie 24-40 złotych.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.