ŚwiatDzień kosmonautyki - rocznica lotu Gagarina

Dzień kosmonautyki - rocznica lotu Gagarina

48 lat temu - 12 kwietnia 1961 roku - Jurij Gagarin na statku "Wostok 1" okrążył Ziemię, stając się pierwszym człowiekiem w kosmosie. Dzisiaj - w rocznicę tego wydarzenia - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kosmonautyki i Lotnictwa.

Dzień kosmonautyki - rocznica lotu Gagarina
Źródło zdjęć: © AFP

W czasach komunizmu lot Gagarina miał mocny wydźwięk propagandowy - mówi doktor Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN . Dziś lot kosmonauty nie budzi takich emocji, lecz warto o tym historycznym wydarzeniu pamiętać. Krzysztof Ziołkowski ocenia, że był to nie lada wyczyn, bowiem tylko niespełna 4 lata wcześniej wystrzelono w kosmos pierwszego sztucznego satelitę.

8 lat później, 16 lipca 1969 roku, człowiek po raz pierwszy wylądował na Księżycu. Był to Amerykanin Neil Armstrong. Między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi trwał wyścig kosmiczny o silnym podtekście politycznym. Krzysztof Ziołkowski mówi, że przyczyniło się to do rozwoju kosmonautyki. W ciągu 12 lat, od 1957 roku do 1969 roku nastąpił znaczny postęp badań kosmosu oraz eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Obecnie rywalizacja nie jest już tak dynamiczna jak w trakcie trwania zimnej wojny, lecz mimo wszystko trwa. W kosmosie coraz bardziej aktywni są Chińczycy.

W opinii Krzysztofa Ziołkowskiego, przyszłość badań kosmicznych będzie polegała na współpracy wszystkich krajów eksplorujących kosmos. Jak przykład ekspert podaje kooperację Europejskiej Agencji Kosmicznej z amerykańską NASA.

Statek Jurija Gagarina był kierowany wyłącznie z Ziemi. Nie było bowiem wiadomo, jak zachowa się ludzki organizm w kosmosie. Gagarin spędził w przestrzeni kosmicznej 108 minut. Była to jego jedyna wyprawa w kosmos. Po powrocie stał się bohaterem Związku Radzieckiego. Spotykał się z mieszkańcami wielu miast. Zginął 27 marca 1968 roku w czasie rutynowego lotu treningowego samolotem MIG-15. Miał 34 lata.

kosmosstateknasa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (118)