Dzień Dziecka w Polsce
Król wicepremier Komołowski (PAP/Paweł Kula)
Imprezy z okazji Dnia Dziecka odbyły się w piątek całym kraju. W parlamencie zebrał się Sejm Dzieci i Młodzieży. Dyskutowano też o bezpieczeństwie najmłodszych. Wicepremier Longin Komołowski bawił najmłodszych, przebrany za króla.
01.06.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
VII Sejm Dzieci i Młodzieży obradował o przeciwdziałaniu przemocy i nałogom, skutkach powszechnego dostępu do Internetu oraz o roli uczniów w społeczności szkolnej. Hasłem obrad było Szkoła - przyjaznym i bezpiecznym środowiskiem.
Młodzi parlamentarzyści przyjęli trzy uchwały. Domagają się w nich zwiększenia liczby zajęć wychowawczych, spotkań z ludźmi, którzy przeciwdziałają alkoholizmowi, narkomanii i przemocy oraz zwiększenia funduszy na programy pomocy dla uzależnionych. Premier i pozostali szefowie rządów Grupy Wyszehradzkiej napisali do Sejmu dzieci i Młodzieży, że rozpoczął się ich wiek.
Wszędobyłek, Kulfon i żaba Monika, a także wicepremier-minister pracy Longin Komołowski jako Król Jerzy oraz poczęstunek - to główne atrakcje przyjęcia z okazji Dnia Dziecka, zorganizowanego w piątek w ogrodach Kancelarii Premiera.
Ogrody Kancelarii Premiera na kilka godzin zamieniły się w plac zabaw, gdzie bawiło się ok. 500 dzieci ze szkół podstawowych, przedszkoli, ośrodków rehabilitacyjnych i domów dziecka. Można było pomalować kredą ulicę, postrzelać z pistoletu na gumowe kulki oraz "wykąpać" się w basenie z plastikowymi kulkami.
Dolnośląscy policjanci uczcili święto dzieci akcją "Dzień bezpiecznego dziecka". Najmłodsi otrzymali od nich paczki ze słodyczami, na opakowaniach których wydrukowano porady, jak zachowywać się na drodze.
Oddalona 25 km od Gorzowa Wielkopolskiego Witnica, tak jak co roku pierwszego czerwca, stała się w piątek stolicą regionu lubuskiego. Ponad 2 tys. starszych i młodszych dzieciaków bawiło się w "parku drogowskazów". Tegoroczne obchody Dnia Dziecka odbywały się pod hasłem "Wojna z nudą".
W Płocku na bulwarze nad Wisłą zabawę dla swych podopiecznych pod hasłem "Słoneczny Dzień" przygotowało Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i Ich Rodzinom "Silni Razem". Spotkało się tam około 200 dzieci, w tym z ośrodków szkolno wychowawczych.
Harcerze z ZHP rozpoczęli w piątek kampanię na rzecz zapobiegania wypadkom dzieci. Chcą w ten sposób uratować 1,2 tys. dzieci rocznie. Ma to być początek programu ZHP na rzecz profilaktyki wypadków wśród dzieci i młodzieży. (jd)