Trwa ładowanie...

Dzień Dziecka 2023 już wkrótce. Jego historia liczy niemal 70 lat

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych dzieci. W Polsce każdego roku przypada on na 1 czerwca - na świecie termin Dnia Dziecka jest jednak nieco inny. Dlaczego?

Kiedy jest Dzień Dziecka 2023? Już niebawem święto najmłodszychKiedy jest Dzień Dziecka 2023? Już niebawem święto najmłodszychŹródło: Pixabay
d2i5xq9
d2i5xq9

Dzień Dziecka to święto, ustanowione oficjalnie przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1954 roku. Początkowo jego celem było zwrócenie uwagi na prawa dzieci, spisane w Karcie Narodów Zjednoczonych. Obecnie to również doskonała okazja do złożenia dzieciom życzeń oraz obdarowania ich drobnym upominkiem.

Dzień Dziecka w Polsce i na świecie. Kiedy wypada?

Międzynarodowy Dzień Dziecka jest obchodzony w wielu krajach na świecie. W Polsce oraz innych państwach leżących w Europie Środkowej i Wschodniej, święto to obchodzone jest 1 czerwca. W 2023 roku jest to czwartek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Młode lisy rozrabiają. Sympatyczne nagranie z Lubelszczyzny

W niektórych krajach na świecie Dzień Dziecka, jest jednak obchodzony w innym terminie. Najczęściej jest to 20 listopada. To termin ustanowiony przez ONZ, w związku z rocznicą uchwalenia Deklaracji praw dziecka, a także Konwencji o prawach dziecka. Dodatkowo, w wielu państwach wyznaczone zostały inne daty tego radosnego święta.

d2i5xq9

W Wielkiej Brytanii dzieci świętują drugą niedzielę maja. Ruchomy termin Dnia Dziecka obowiązuje także w Stanach Zjednoczonych (druga niedziela czerwca) czy Australii (pierwsza sobota lipca). We Francji oraz we Włoszech święto dzieci jest natomiast połączone ze świętem Trzech Króli. Wypada więc 6 stycznia.

Dzień Dziecka 2023. Jak jest obchodzony?

Dzień Dziecka w Polsce wiąże się z obdarowywaniem dzieci prezentami. 1 czerwca organizowane są również zabawy, festyny i konkursy. Taki sposób świętowania jest kultywowany w wielu krajach na świecie - w niektórych państwach Międzynarodowy Dzień Dziecka wiąże się jednak ze szczególnymi obchodami.

W Szwecji Dzień Dziecka jest okazją do zwrócenia uwagi na kwestie edukacji czy praw najmłodszych. W Turcji natomiast obchody święta dzieci są urozmaicane przez puszczanie kolorowych latawców. W Niemczech Dzień Dziecka jest obchodzony dwukrotnie: 1 czerwca oraz 20 września. Tradycją u naszych zachodnich sąsiadów jest odbywający się w Berlinie na początku czerwca największy festyn dla dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2i5xq9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i5xq9
Więcej tematów