Trwa ładowanie...
d1zq7g9

Dziecko zyskuje, gdy pachnie jak ojciec

Dzieci, które wyglądają i pachną podobnie jak ich ojcowie, zyskują od nich więcej wsparcia niż dzieci, które są mniej podobne do tatusiów - informują naukowcy w piśmie "Animal Behaviour".

d1zq7g9
d1zq7g9

Badania prowadzone na 30 rodzinach w Senegalu dowodzą, że ojciec bardziej inwestuje w swoje dzieci, jeśli są one do niego podobne.

W celu ustalenia, które dzieci bardziej przypominają ojców - z wyglądu i zapachu - naukowcy zaangażowali ponad 100 osób z odległych wiosek, które nie znały wcześniej badanych. Próbowały one przyporządkowywać fotografie dzieci jednemu z trzech potencjalnych ojców na innych zdjęciach. Wąchały również koszulki noszone przez dzieci i przez ojców.

Zdaniem badaczy, bardziej podobne dzieci otrzymywały więcej ojcowskiego wsparcia, niezależnie od ich wieku, płci czy kolejności urodzeń, a także wieku czy zamożności ojca. W innej, niepublikowanej pracy, naukowcy uzyskali podobne wyniki w kulturze zachodniej.

Jak tłumaczy jedna z autorek artykułu, antropolog Alexandra Alvergne z Instytutu Nauk Ewolucyjnych w Montpellier we Francji, bez badań DNA ojciec na dobrą sprawę nie może być pewny, że dziecko zostało spłodzone przez niego. Dlatego takie zachowanie może mieć podstawy ewolucyjne.

Inne, wieloletnie badania, prowadzone w Wielkiej Brytanii, dowodzą, że im więcej czasu ojcowie poświęcają dzieciom, tym lepiej radzą sobie one później w wieku dorosłym.

d1zq7g9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zq7g9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj