PolskaDziecko bez nazwiska się tuła, a sąd wypoczywa

Dziecko bez nazwiska się tuła, a sąd wypoczywa

Trzynastomiesięczna, porzucona przez matkę
dziewczynka tuła się między szpitalem, pogotowiem opiekuńczym i
rodziną zastępczą. Chętnych do jej adopcji nie brakuje. Ale nie
mogą wziąć małej, bo ta nie ma imienia i nazwiska - pisze
"Dziennik Łódzki". Tożsamość dziecku mógłby nadać sąd. Kolejne terminy posiedzeń są jednak odraczane, bo sąd jest albo na urlopie, albo na zwolnieniu.

Dziecko bez nazwiska się tuła, a sąd wypoczywa
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

25.09.2007 | aktual.: 25.09.2007 07:38

W Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym na dziecko czeka ponad 100 par. Wszystkie zaliczyły kursy i wypełniły formalności, aby zostać rodzicami. Są wśród nich tacy, którzy chcą adoptować naszą bezimienną dziewczynkę. Odwiedzają ją w rodzinie zastępczej- mówi dyrektor Anna Szolc-Kowalska.

Niejawne posiedzenie sądu, podczas którego dziecku nadawane są imię i nazwisko, jest formalnością. Odbywa się bez ławników, za zamkniętymi drzwiami. Dlaczego więc łódzki sąd od tygodni nie jest w stanie zebrać się, by nadać tożsamość dziewczynce? Joanna Rotert-Grzybowska, prezes Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa, apeluje o wyrozumiałość. Proszę nas zrozumieć, też jesteśmy ludźmi, męczymy się. Musimy wypocząć. Mamy też prawo się rozchorować. A spraw do rozpatrzenia jest mnóstwo...- tłumaczy.

Psycholog Elżbieta Bogacz z ośrodka wczesnej interwencji dla dzieci z zaburzeniami rozwoju nie ma wątpliwości, że przekazywanie dziecka z rąk do rąk może zaburzyć jego rozwój emocjonalny. Z badań wynika, że małe dziecko może najwyżej trzy razy znieść zmianę domu i opiekunów. Potem pojawia się choroba sieroca. Gdy dorośnie, wchodzi w związki bez przyszłości, płodzi dzieci z przypadku, które często lądują w domach dziecka i kółko się zamyka - mówi gazecie Elżbieta Bogacz.

W łódzkich domach dziecka przebywa 500 maluchów, zaledwie 10% ma uregulowaną sytuację prawną, czyli mogą zostać adoptowane. Z powodu przepełnienia, na przyjęcie do domów dziecka ponad rok czeka 280 dzieci. Większość pochodzi z patologicznych rodzin - informuje "Dziennik Łódzki". (PAP)

Źródło artykułu:PAP
adopcjasądszpital
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)