Ojciec Kaczyńskich w powstaniu stracił kciuk prawej ręki, został odznaczony Virtuti Militari
Rajmund Kaczyński działał w konspiracji podczas okupacji. W czerwcu 1942 r. został zaprzysiężony w Armii Krajowej i przybrał pseudonim "Irka". Był najpierw dowódcą sekcji, a później drużyny, mimo odniesionej w pierwszych chwilach powstania kontuzji walczył do końca września 1944 r.
"Na początku 1943 r. Rajmund Kaczyński odbył intensywne szkolenie podchorążych. Tu otrzymał rzetelne wykształcenie bojowe i zaszczytny stopień wojskowy 'plutonowy podchorąży'. Wkrótce, kiedy batalion rozrósł się do rozmiarów pułku, podchorąży objął dowództwo 7. Drużyny w III plutonie 1. Kompanii pułku AK 'Baszta'. Rajmund Kaczyński uczestniczył w odbiorze broni ze zrzutów lotniczych i brał udział w licznych akcjach dywersyjnych. Podczas powstania warszawskiego 'Basztaâ walczyła na Mokotowie. 1. Kompania 'Baszty' 2. Plutonu walczyła na służewieckich wyścigowych torach konnych. Ciężko ranny w dłoń (stracił kciuk prawej ręki - przyp. S. C.) został w tych dniach Rajmund Kaczyński. Wytrzymał, dzielnie dowodząc swoją drużyną. Za odwagę i wspaniałą postawę w obliczu nieprzyjaciela oraz prawidłowe dowodzenie wykazujące troskę o wojsko, którym dowodził, gen. Antoni Chruściel 'Monterâ odznaczył Kaczyńskiego Orderem Wojennym - Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari V klasy. Z ręką na temblaku dalej walczył na Mokotowie
do końca września. Opuścił Warszawę po upadku Mokotowa przez Dulag 121 w Pruszkowie i obóz jeniecki koło Skierniewic, będący pod opieką RGO. Udało mu się zbiec poza teren obozu, wywieziony w stercie siana i dzięki temu uniknął obozu jenieckiego w Niemczech" (AMPW, biogram por. Rajmunda Kaczyńskiego ps. "Irka").
Na zdjęciu: Rajmund Kaczyński z wnuczką Martą Kaczyńską