Trwa ładowanie...
d437j2a

Dzieci mogą widzieć już w brzuchu matki

Niektóre płody mogą widzieć już przed przyjściem na świat. Przez brzuch matki dociera do nich bowiem wystarczająca ilość światła, by rozwinął się zmysł wzroku - wynika z pracy włoskiego badacza, którą publikuje pismo "Developmental Psychobiology".

Share
d437j2a

Dotychczas naukowcy przyjmowali, że ludzkie płody uczą się rozpoznawać zapachy, smaki i dźwięki już w łonie matki, a nauka odbierania bodźców wzrokowych jest możliwa dopiero po przyjściu na świat.

I choć w ostatnich dwóch miesiącach ciąży zmysł wzroku jest u płodu na tyle dojrzały, by bezpośrednio odbierać informacje wzrokowe, wydawało się, że nie dochodzi do tego z powodu braku światła w łonie matki.

Marco Del Giudice z Uniwersytetu w Turynie wykorzystał wskaźniki przezroczystości tkanek do obliczenia, ile światła dociera z zewnątrz do jamy macicy.

Analizy wykazały, że do macicy typowo zbudowanej nagiej kobiety może docierać od 0,1 do 1% światła zewnętrznego. Zależy to jednak w dużym stopniu od warunków oświetlenia panujących na zewnątrz oraz grubości tkanki tłuszczowej na brzuchu ciężarnej.

Zdaniem badacza, w jasny, słoneczny dzień w łonie matki może być tak widno, jak w typowo oświetlonym pokoju.

Na tej podstawie Del Giudice doszedł do wniosku, że przynajmniej niektóre płody rozwijają się w warunkach, które pozwalają im na odbiór bodźców wzrokowych jeszcze przed przyjściem na świat.

d437j2a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d437j2a
d437j2a
Więcej tematów