Trwa ładowanie...
d4h9m8m

Dzieci, które noszą okulary, są mądrzejsze?

Dzieci uważają, że ich rówieśnicy noszący
okulary odznaczają się ponadprzeciętną inteligencją i wiedzą -
informują naukowcy ze Stanów Zjednoczonych na łamach "Ophthalmic
and Physiological Optics".

Share
d4h9m8m

Wiele dzieci wstydzi się założyć okulary. Boją się, że zostaną źle ocenione przez rówieśników lub uznane za brzydkie - mówi prowadzący badania, Jeffrey Walline z Ohio State University. Jak dodaje, wyniki tych badań mogą trochę uspokoić te dzieci, które czeka założenie swoich pierwszych okularów.

Podczas badań pokazywano dzieciom pomiędzy szóstym a dziesiątym rokiem życia 24 pary zdjęć ich rówieśników. W każdej parze było dziecko w okularach i bez okularów. Badano 80 dzieci - 42 dziewczynki i 38 chłopców. Spośród nich 30 dzieci (38%) nosiło okulary, 34 miało przynajmniej jednego brata lub siostrę noszących okulary, a dwie-trzecie - co najmniej jednego rodzica.

Kwestionariusz zawierał sześć pytań. Badani mieli ocenić, z którym dzieckiem z pary na zdjęciach woleliby się bawić, które dziecko wygląda inteligentniej, jest lepszym sportowcem, lepiej wygląda, jest bardziej nieśmiałe i wydaje się uczciwsze.

d4h9m8m

Dwie-trzecie małych respondentów odpowiedziało, że ich rówieśnicy w okularach są inteligentniejsi, a nieco ponad połowa - że uczciwsi.

Przy okazji ujawniły się inne trendy, niezwiązane z noszeniem okularów. Naukowcy zaobserwowali, że dzieci nie łączyły noszenia okularów z mniejszą atrakcyjnością. Okazało się również, że jeśli w parze na zdjęciach był chłopiec i dziewczynka, dzieci obu płci uważały, że chłopiec jest lepszym sportowcem.

Z kolei na pytanie, z kim wolałbyś się bawić, chłopcy odpowiadali, że z chłopcami, a dziewczynki, że z dziewczynkami. Zgodnie też uznawano, że przedstawiciel przeciwnej płci jest bardziej nieśmiały. Natomiast dziewczynki, częściej niż chłopcy, wskazywały własną płeć w odpowiedzi na pytanie o większą uczciwość.

d4h9m8m

Podziel się opinią

Share
d4h9m8m
d4h9m8m
Więcej tematów