Działo się we wtorek w nocy. Słono zapłacą za wsparcie Korei Płn.
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un
oprac. Monika Mikołajewicz
- USA nałożyły karę 635 milionów dolarów na British American Tabacco - podało BBC. Powodem takiej decyzji była sprzedaż papierosów Korei Północnej, mimo nałożonych sankcji zakazujących takich działań. Stany Zjednoczone wprowadziły surowe ograniczenia na kraj Kim Dzong Una ze względu na działalność nuklearną. BAT sprzedawało Korei wyroby tytoniowe w latach 2007-2017, do czego się przyznało. "Głęboko żałujemy tego niewłaściwego postępowania" - przyznał Szef BAT, Jack Bowles. Nie jest tajemnicą, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un słynie z nałogowego palenia papierosów.
- Chiny zamierzają zwiększyć swoją gotowość w Cieśninie Tajwańskiej, co ma być odpowiedzią na słowa, Josepa Borrella, szefa unijnej dyplomacji. Według agencji Reutera chodzi o artykuł, który ukazał się we francuskiej gazecie. Polityk wezwał w nim siły morskie UE do patrolowania Cieśniny Tajwańskiej. Jego zdaniem byłaby to pomoc ze strony Europy w zapewnieniu swobodnej żeglugi na tym obszarze. - Potrzeba silnej marynarki wojennej, aby zabezpieczyć suwerenność i integralność terytorialną kraju - powiedziała w środę Zhu Fenglian, rzecznik chińskiego Biura ds. Tajwanu
- Japoński statek kosmiczny prawdopodobnie rozbił się na księżycu, podczas próby lądowania, zrywając wcześniej komunikację - poinformowała agencja AP. Jest to dotkliwe niepowodzenie dla firmy Ispace, która była bardzo bliska temu, by dokonać udanego lądowania statku kosmicznego na Księżycu, co dotychczas udało się tylko trzem krajom. Ponadto byłaby to pierwsza prywatna firma, która osiągnęłaby taki cel. "Ustalono, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że lądownik ostatecznie wykonał twarde lądowanie na powierzchni Księżyca" - oświadczył Takeshi Hakamada, założyciel i dyrektor generalny ispace.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow stwierdził, że Unia Europejska staje się zmilitaryzowana, a proces ten odbywa się w bardzo szybkim tempie - podała agencja AP. Jego zdaniem obecnie istnieje niewielka różnica między UE a NATO. Podczas konferencji prasowej wspomniał, że Sojusz Północnoatlantycki podpisał niedawno deklarację, w której miał zapewnić bezpieczeństwo polityczno-gospodarcze krajom UE. Zdaniem AP chodziło o deklarację UE-NATO z 19 stycznia w sprawie ich "strategicznego partnerstwa" w związku z wojną w Ukrainie.
- Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oficjalnie ogłosił swoją reelekcję w nadchodzących wyborach. W swoim przemówieniu poprosił obywateli kraju, by dali mu czas na "dokończenie tej pracy" - podała agencja AP. Wybory, które mogą przedłużyć kadencję najstarszego z dotychczasowych prezydentów o kolejne 4 lata, odbędą się w 2004 r.