Działo się w nocy. Wojsko blokuje aresztowanie prezydenta Korei Płd.
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy z czwartku na piątek.
Działo się w nocy. Wojsko blokuje aresztowanie prezydenta Korei Płd.
oprac. KAGU
- Południowokoreańska agencja prasowa Yonhap podała, że jednostka wojskowa w Korei Południowej zablokowała śledczych próbujących aresztować zawieszonego prezydenta Jun Suk Jeola. Funkcjonariusze Biura Ścigania Korupcji wśród Wysoko Postawionych Urzędników weszli do rezydencji prezydenta, ale zostali powstrzymani przez wojsko. Nakaz aresztowania wydał sąd w Seulu po tym, jak Jun wprowadził stan wojenny na początku grudnia. Prezydent kilkakrotnie odmówił stawienia się na przesłuchanie, co utrudniało śledztwo dotyczące legalności jego działań. Prawnik Juna określił próbę aresztowania jako "nielegalną".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Wenezuelskie władze ogłosiły nagrodę w wysokości 100 tys. dol. za informacje, które mogą doprowadzić do ujęcia Edmundo Gonzaleza Urrutii, lidera opozycji przebywającego na emigracji w Hiszpanii. Informację tę przekazała w czwartek wenezuelska policja. Urrutia, który startował w wyborach prezydenckich w Wenezueli w lipcu zeszłego roku, wyjechał do Hiszpanii po ogłoszeniu zwycięstwa przez Nicolasa Maduro. Opozycja twierdzi, że to Urrutia wygrał wybory, co doprowadziło do protestów brutalnie tłumionych przez władze. W wyniku zamieszek zginęło co najmniej 28 osób, a ponad 2 tys. zostało zatrzymanych. Urrutia otrzymał azyl w Hiszpanii. Plakaty z jego wizerunkiem i napisem "Poszukiwany" pojawiły się na lotniskach i posterunkach policji w Wenezueli. Urrutia ma się spotkać w sobotę z prezydentem Argentyny Javierem Mileiem; stosunki pomiędzy Buenos Aires a Caracas pozostają napięte.
- Hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że w 2024 r. na Wyspy Kanaryjskie przybyła rekordowa liczba nielegalnych imigrantów. Przypłynęło tam prawie 700 łodzi z niemal 48 tys. osób, co stanowi wzrost o ponad 7 tys. w porównaniu do 2023 roku. Łącznie do Hiszpanii przybyło prawie 64 tys. nielegalnych imigrantów, co oznacza wzrost o 12,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Mimo wysiłków rządu Pedro Sancheza, który koncentruje się na współpracy z krajami pochodzenia i tranzytu oraz walce z mafiami handlującymi ludźmi, liczby te nie uległy zmniejszeniu. W ostatnim tygodniu minionego roku na Wyspy Kanaryjskie przypłynęły 34 łodzie z prawie 2,2 tys. imigrantami. W pierwszych dniach 2025 roku do wybrzeży Teneryfy i El Hierro dotarły trzy łodzie z ponad 275 osobami, z czego dwie zmarły. Według organizacji Caminando Fronteras ponad 10 tys. imigrantów zginęło podczas prób przedostania się do Hiszpanii w ubiegłym roku.
- Departament Stanu USA uznał siedem afrykańskich krajów za skrajnie niebezpieczne z powodu konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości. Na liście znalazły się Burkina Faso, Libia, Mali, Somalia, Sudan Południowy, Sudan i Republika Środkowoafrykańska. W Burkina Faso terroryzm i porwania są na porządku dziennym, a w Libii cudzoziemcy są często porywani dla okupu. Somalia, z antyzachodnimi nastrojami, jest miejscem licznych ataków terrorystycznych. Sudan Południowy i Sudan zmagają się z przemocą zbrojną, a Republika Środkowoafrykańska jest kontrolowana przez grupy zbrojne.
Czytaj również: