Działała grupa ustawiająca przetargi? Jest śledztwo ws. Orlenu
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) prowadzi śledztwo ws. funkcjonowania w Orlenie zorganizowanej grupy przestępczej, która miała zajmować się ustawianiem przetargów na dostawy produktów - ustalił Onet. Informację portalu potwierdziła prokuratura.
Dziennikarze portalu Onet ustalili, że 17 listopada 2023 roku Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła śledztwo ws. funkcjonowania w Orlenie zorganizowanej grupy, która miała "ustawiać przetargi na dostawy do koncernu materiałów związanych z czynionymi przez niego inwestycjami".
Postępowanie wszczęto w związku z materiałami, które śledczym przekazała ABW. Informacje potwierdził rzecznik warszawskiej prokuratury regionalnej, prok. Mirosław Iwanicki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i nadzorowane w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, dotyczy wejścia w porozumienie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ustalonych osób z przedstawicielem uczestnika publicznego przetargu na zaprojektowanie i wykonanie pakietu prac budowlanych, a także utrudniania przeprowadzenia wskazanego przetargu i działania tym samym na szkodę Orlen S.A., na rzecz której przetarg został zorganizowany" - czytamy w komunikacie prokuratury.
"Zgromadzony dotychczas materiał dowodowy pozwala zasadnie przypuszczać, iż ustalone osoby w związku z działalnością Orlen S.A. i jej kontrahentów mogły dopuścić się popełnienia czynów zabronionych polegających na wyrządzeniu Orlen S.A. lub innym podmiotom z grupy kapitałowej szkody majątkowej wielkich rozmiarów oraz przyjęciu korzyści majątkowej w zamian za nadużycie uprawnień mogące wyrządzić Orlen SA szkodę majątkową" - dodano.
Jest śledztwo. Na celowniku służb b. wiceprezes Orlenu
Prokuratura nie wskazała nazwisk osób, których dotyczą jej działania. Podkreśliła, że postępowanie prowadzone jest w sprawie i nikomu nie przedstawiono zarzutów.
Onet ustalił nieoficjalnie, że "na celowniku śledczych i ABW znalazł się Michał Róg". To były członek zarządu Orlenu ds. handlu i logistyki, a także bliski współpracownik Daniela Obajtka.
- Odpowiedzialny za sprawy handlowe wiceprezes Orlenu w przetargach faworyzował firmy i konsorcja, które zobowiązały się do zakupu kabli od spółek z grupy Involt, w której posiadał udziały. A jego działalność wykraczać miała daleko poza sam Orlen - powiedział anonimowy informator portalu.
Co ważne, wśród materiałów zgromadzonych przez prokuraturę i ABW mają znajdować się nagrania rozmów telefonicznych. - W ramach działań ABW stosowane były techniki operacyjne polegające na podsłuchiwaniu ich telefonów - powiedział rozmówca Onetu.
Do sprawy odniósł się były szef Orlenu. "Ze spokojem oczekuję na wyniki śledztwa, bo sprawa wątpliwości opisanych przez Onet była przedmiotem wielopłaszczyznowego audytu, który nie wykazał żadnych nieprawidłowości" - napisał Daniel Obajtek na platformie X.
Dodał, że "audyt robiono w 2022 roku, na zlecenie Rady Nadzorczej" a "wszystkie przetargi są nadzorowane przez wiele obszarów, w tym przez biuro bezpieczeństwa".
Czytaj więcej:
Źródło: Onet