Trwa ładowanie...

Ofensywa Chin. Misja szefa MSZ w Pekinie obejmuje "pół świata"

Pekin podjął w tym tygodniu szeroko zakrojoną dyplomatyczną ofensywę. Jej finałem ma być piątkowa wizyta szefa chińskiej dyplomacji w New Delhi. Od środy Wang Yi podróżuje między krajami regionu, odwiedzając kolejno Pakistan i Afganistan.

Szef chińskiej dyplomacji udał się na tournée Szef chińskiej dyplomacji udał się na tournée Źródło: GETTY, fot: Anadolu Agency
d4afpsi
d4afpsi

Szef chińskiej dyplomacji odwiedził w środę Pakistan, gdzie został zaproszony do udziału w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Organizacji Współpracy Islamskiej. W czwartek Wang Yi pojawił się w Kabulu, gdzie spotkał się ze swoim talibskim odpowiednikiem.

W piątek według nieoficjalnych doniesień ma udać się do Indii z niespodziewaną wizytą, zdradziło źródło z hinduskiej administracji. Tego samego dnia minister ma pojawić się również w Nepalu.

d4afpsi

Przełom w stosunkach z Indiami?

Indyjskie źródło rządowe agencji Reuters zdradziło, że Wang ma spotkać się z szefem dyplomacji Subrahmanjamem Jaishankarem i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Ajitem Dovalem. Porządek obrad ma nie być jeszcze znany, choć oczekiwana jest dyskusja na temat wojny w Ukrainie. Ministerstwo spraw zagranicznych Indii odmówiło komentarza, natomiast rzecznik chińskiego resortu powiedział w środę, że w tej chwili nie ma żadnych informacji na ten temat.

Stosunki między najludniejszymi krajami świata stały się napięte w czerwcu 2020 roku, kiedy to 20 indyjskich i czterech chińskich żołnierzy zginęło podczas starcia na dużej wysokości w spornej części zachodnich Himalajów.

Poza napięciami w Himalajach nieufność Indii wobec Chin wynika z poparcia Pekinu dla starego wroga New Delhi - Pakistanu, który Wang wizytował w środę.

d4afpsi

Pakistan i Afganistan liczą na Chiny

Szef chińskiej dyplomacji spotkał się w Islamabadzie nie tylko ze swoim pakistańskim odpowiednikiem, ale również z szefem sztabu armii Pakistanu. Wojskowy miał wysoko ocenić strategiczną współpracę na wysokim szczeblu między Pakistanem a Chinami. Wang nie pozostał mu dłużny, doceniając pakistańskie siły zbrojne. Oba kraje wyraziły również zaniepokojenie w związku z wojną w Ukrainie.

Zobacz też: Puszka Pandory otwarta przez Rosję? Ekspert wymienia zagrożenia

Chiński minister odniósł się także do sąsiedniego Afganistanu, który po opuszczeniu kraju przez amerykańskie wojska zwraca się ku Pekinowi. Wang mówił o korzystnym położeniu geograficznym kraju, jego zasobach naturalnych i potencjale. Dyplomata powiedział, że społeczność międzynarodowa powinna wspierać Afganistan w poszukiwaniu właściwej drogi rozwoju gospodarczego, poprawy warunków życia i samodzielności.

d4afpsi

W czwartek Wang poleciał do Kabulu, gdzie spotkał się szefem afgańskiej dyplomacji. Jest to najwyższa wizyta chińskiego urzędnika od czasu przejęcia władzy przez talibów w zeszłym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4afpsi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4afpsi
Więcej tematów