Trwa ładowanie...
d434stc

Dymisja na Białorusi - był na tym stanowisku przez 10 lat

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zdymisjonował ministra sprawiedliwości Wiktara Haławanaua i mianował pełniącym obowiązki ministra pierwszego wiceministra Aleksandra Bilejczyka - podała państwowa agencja BiełTA. Haławanau kierował resortem przez ostatnie10 lat.
Share
d434stc

To kolejna dymisja w białoruskim wymiarze sprawiedliwości po odwołaniu we wrześniu dotychczasowego prokuratora generalnego Rygora Wasiljewicza.

Obrońca praw człowieka Walancin Stefanowicz ocenił dymisję Haławanaua jako niezrozumiałą. Jego zdaniem, działania ministerstwa w ostatnim czasie były zbieżne z polityką władz. Stefanowicz wskazał na przykład na nadzwyczajną weryfikację adwokatów przez resort oraz na fakt, że pod kierownictwem Haławanaua ministerstwo nie zarejestrowało w kraju żadnej nowej partii politycznej.

Radio Swaboda zauważa, że Haławanau w 2006 roku znalazł się wśród przedstawicieli władz Białorusi objętych sankcjami wizowymi UE. Bilejczyk trafił na "czarną listę" UE w styczniu br., gdy Unia odnowiła i rozszerzyła spis w odpowiedzi na represje wobec opozycji po wyborach prezydenckich na Białorusi 19 grudnia zeszłego roku.

d434stc

Podziel się opinią

Share
d434stc
d434stc
Więcej tematów