Dworce pod specjalnym nadzorem
Dworzec Południowy w Sosnowcu.
(fot. Nowe Zagłębie)
Mieszkańców Sosnowca dziwi, że znajdujący się w centrum miasta dworzec jest o 19.00 zamykany na całą noc. Podobnie sytuacja wygląda w innych śląskich miastach.
Od kiedy to wieczorami dworce są zamykane? - pytają zdenerwowani sosnowiczanie. To wynika z prostego rachunku ekonomicznego - wyjaśnia Wojciech Trzmiel, doradca dyrektora Śląskich Przewozów Pasażerskich w Katowicach. Mówi, że kolej boryka się z ogromnymi problemami finansowymi, a przewozy regionalne są deficytowe. Musimy zatem szukać oszczędności - dodaje.
Utrzymanie otwartych dworców w nocy okazuje się w tej sytuacji zbyt kosztowne. Ktoś przecież musi mieć etat i siedzieć tam w tych godzinach - mówi W. Trzmiel. A jeśli bilety na te nocne pociągi kupią zaledwie trzy osoby, nie pokryje to przecież kosztów etatu pracownika - tłumaczy. Dworce, których kasa jest chociaż w 50% dochodowa, nie są zamykane na noc.
Pierwsze w sprawie dworców oburzyły się Siemianowice Śląskie. W trakcie długich dyskusji kolej zaproponowała władzom miasta wydzierżawienie dworca lub pokrycie kosztów jego nocnego utrzymania. Niestety, po tej propozycji rozmowy ucichły - stwierdza W. Trzmiel.
Dworce są nieczynne przez około 12 godzin. Pasażerowie muszą kupować bilety wcześniej lub - z dość wysoką dopłatą - u konduktora pociągu. To, jak długo jeszcze dworce zamykane będą na noc okaże się dopiero, gdy rząd ustali budżet i zadecyduje, jakie środki przeznaczy na PKP.
Nowe Zagłębie
(AF,KW/kl)