Musk chce zamykać media. Wskazał dwie redakcje
Elon Musk, kierujący amerykańskim Departamentem Wydajności Państwa, wyraził poparcie dla zamknięcia Radia Swoboda i Głosu Ameryki. Obie rozgłośnie są finansowane przez władze USA.
Elon Musk swoje stanowisko przedstawił na platformie społecznościowej X, odpowiadając na post Richarda Grenella, byłego szefa wywiadu z czasów prezydentury Donalda Trumpa.
Musk o reliktach przeszłości
Grenell określił Radio Swoboda - wchodzące w skład grupy Radia Wolna Europa - i Głos Ameryki jako "relikty przeszłości", twierdząc, że władze USA nie potrzebują państwowych mediów, które jego zdaniem są pełne "skrajnie lewicowych aktywistów".
Musk zgodził się z tą opinią, pisząc: "Tak zamknijcie je". Dodał również, że Europa, poza "duszącą ją biurokracją", jest już wolna, a nikt tych mediów nie słucha.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wojna w Ukrainie a sytuacja Polski. Ekspert o dużej zmianie
Musk skrytykował również wydatki na te instytucje, stwierdzając: "To tylko szaleni lewicowcy, którzy mówią do siebie marnując 1 mld dolarów rocznie należących do podatników".
Historia i działalność rozgłośni
Radio Swoboda/Radio Wolna Europa zostało utworzone w 1949 r. z misją działania w regionach, gdzie swobodny przepływ informacji jest ograniczony. Obecnie nadaje w 27 językach w 23 krajach, a jej siedziba znajduje się w Pradze. Z kolei Głos Ameryki to stacja radiowa i telewizyjna, która nadaje w 47 językach i jest słuchana tygodniowo przez 278 mln osób.
Obie instytucje są nadzorowane przez Agencję ds. Globalnych Mediów. Na jej czele stoi Brent Bozell, konserwatywny publicysta i aktywista, wybrany przez prezydenta Trumpa. Bozell jest znany z krytyki liberalnych mediów.