Trwa ładowanie...

Duży kraj uderza w Rosję. Kazachstan ostro odpowiada na działania Kremla

Rząd w Nur-Sułtanie zdecydowanie odpowiedział na decyzję Kremla wstrzymującą eksport kazachskiej ropy przez terminal w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym. Kazachstan ogłosił właśnie, że zatrzyma 1700 wagonów z rosyjskim węglem, które znajdują się na terytorium tego kraju - podała agencja Unian.

Share
Duży kraj uderza w Rosję. Kazachstan ostro odpowiada na działania Kremla. Duży kraj uderza w Rosję. Kazachstan ostro odpowiada na działania Kremla. Źródło: PAP, fot: SERGEY GUNEEV/KREMLIN POOL/SPUTNIK / POOL
d3zx3kj

Oficjalnie decyzję o zablokowaniu transportu ropy z Kazachstanu Kreml tłumaczył względami bezpieczeństwa i koniecznością usunięcia rzekomych min z drugiej wojny światowej, jakie znaleziono w porcie w Noworosyjsku.

Decyzję tę ogłoszono jednak zaledwie kilka dni po tym, gdy prezydent Kazachstanu w obecności Władimira Putina ogłosił, że jego kraj nie uzna Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Kasym-Żomart Tokajew nazwał te terytoriami quasi-państwowymi.

d3zx3kj

Tymczasem port w rosyjskim Noworosyjku jest kluczowy dla eksportu ropy z Kazachstanu na światowe rynki. Dla wielu krajów surowiec ten jest alternatywą dla ropy pochodzącej z Rosji.

Kreml traci ważnego partnera. Kazachstan odcina się od Rosji

To już kolejny raz od początku wojny, gdy napięcie między Moskwą a Nur-Sułtanem rośnie. W marcu Kazachstan wycofał się z projektu eGov realizowanego wspólnie z Rosją. Porozumienie miało dać Moskwie bezpośredni wgląd w dane obywateli byłej radzieckiej republiki.

Z kolei pod koniec czerwca prezydent Kazachstanu odmówił przyjęcia orderu od Władimira Putina. Kasym-Żomart Tokajew miał otrzymać order Aleksandra Newskiego. Jest to jedno z najwyższych odznaczeń państwowych Federacji Rosyjskiej. Otrzymują go od prezydenta Rosji obywatele jego kraju, a także zagraniczne osobistości. Drugiej grupie order przyznawany jest za zasługi dla współpracy z Rosją.

d3zx3kj

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3zx3kj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3zx3kj
d3zx3kj
Więcej tematów