Duże ochłodzenie w Tatrach. Podano, kiedy spadnie śnieg

Zapowiada się radykalna zmiana pogody w Tatrach. Na szczytach spodziewane są opady śniegu, a temperatura może tam spaść nawet do -5 stopni Celsjusza - podają synoptycy. Zgodnie z prognozami ma to nastąpić jeszcze w tym tygodniu.

W najbliższych dniach w Tatrach ma spaść śnieg
W najbliższych dniach w Tatrach ma spaść śnieg
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Momot

11.09.2024 | aktual.: 11.09.2024 15:23

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.

- Sytuacja pogodowa w Tatrach radykalnie zmieni się w piątek. Wtedy przez Polskę południową będzie przechodził niż genueński, który przyniesie ze sobą bardzo dużą ilość opadów deszczu - przekazała synoptyczka IMGW Agnieszka Prasek.

- Na Podhalu opady będą dość intensywne - może tam spaść do stu litrów wody, a wysoko w górach spodziewamy się opadów śniegu. Na szczytach temperatura może spaść do minus 5 stopni Celsjusza - dodała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Są ostrzeżenia. "Warunki mogą być skrajnie niekorzystne"

Przewodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając odradza wszelkich wyjść w weekend w wyższe partie Tatr, to jest na szlaki powyżej schronisk.

- Ze względu na intensywne opady deszczu, a wyżej śniegu, warunki mogą być skrajnie niekorzystne. Opady śniegu i słaba widoczność to bardzo trudne warunki do poruszania się w wysokogórskim terenie. Jeśli ktoś zdecyduje się na taką wędrówkę, to powinien zabrać raki i czekan, które o tej porze roku będą bardzo utrudniać wędrówki, ale jednocześnie są jedyną możliwością, by na oblodzonych stokach bezpiecznie się poruszać - ostrzega Zając.

Nawet w tatrzańskich dolinach od piątku do niedzieli trzeba będzie się liczyć z niekorzystnymi warunkami. Przy dużych opadach deszczu szlaki mogą być podmywane i błotniste, a niska temperatura będzie obniżać komfort poruszania się po terenie. Ciepła herbata w termosie, zimowa czapka i rękawiczki będą niezbędnym wyposażeniem turysty na nadchodzący weekend.

Od poniedziałku w górach spodziewany jest wzrost temperatury.

Czytaj też:

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (8)