Gwałtowna zmiana w pogodzie. Jest prognoza na 10 dni
Drugi tydzień września powitał nas załamaniem pogody i prawdziwie jesienną aurą. Po trwających od wielu dni upałach przyszło gwałtowne ochłodzenie i opady deszczu. Takie warunki utrzymają się również we wtorek. Czy już na dobre pożegnaliśmy lato?
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Polska znajduje się pod wpływem niżu znad południowej Szwecji, który przyniósł chłodny front atmosferyczny. To właśnie on odpowiada za nagły spadek temperatury i opady deszczu, które nieprzerwanie towarzyszą nam w ostatnich godzinach.
Chłodny i deszczowy wtorek
We wtorek najbardziej deszczowo będzie na wschodzie kraju, gdzie opady deszczu wyniosą od 5 do 15 l/mkw. Na pozostałym obszarze kraju wystąpi duże zachmurzenie, lokalnie z przelotnymi opadami deszczu od 2 do 10 l/mkw., tam też mogą wystąpić burze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyjątkowe odkrycie w Grecji. Susza odsłoniła dawne wspomnienia
Będzie zdecydowanie chłodniej niż w poprzednich dniach. Maksymalna temperatura wyniesie od 17 stopni na wschodzie i nad morzem, do 21 na pozostałych obszarach. Powieje umiarkowany i zachodni wiatr.
Mieszkańcy całego kraju odczuwać będą komfort termiczny.
Mglista środa i co dalej?
W środę, w dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, na wschodzie oraz na zachodzie kraju okresami wzrastające do dużego i tam gdzieniegdzie mogą pojawić się opady deszczu.
Rano miejscami mogą wystąpić mgły ograniczające widzialność do 200 m, stopniowo zanikające. Będzie odrobinę cieplej. Temperatura maksymalna wyniesie od 19 do 23 stopni Celsjusza. Chłodniej będzie tylko nad samym morzem, około 17 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie i nad morzem porywisty.
Jak przewiduje IMGW, w najbliższych dniach nie należy spodziewać się większych skoków temperatur. W czwartek i piątek prawdopodobne są za to największe różnice w temperaturze w zależności od regionu kraju. Na wschodzie temperatura może wzrosnąć do nawet 26 stopni Celsjusza, za to na zachodzie miejscami może nie przekroczyć 12 stopni.
Jeżeli przewidywania synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej się sprawdzą, na początku przyszłego tygodnia możemy spodziewać się, że temperatura nie przekroczy 20 stopni Celsjusza.
Źródło: IMGW, TVN24