PolskaDukaczewski szefem WSI

Dukaczewski szefem WSI

We wtorek nastąpi wprowadzenie Marka Dukaczewskiego na urząd szefa Wojskowych Służb Informacyjnych - poinformował szef MON Jerzy Szmajdziński w wywiadzie dla radiowej "Trójki".

06.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W poniedziałek sejmowa speckomisja pozytywnie zaopiniowała wniosek o powołanie Dukaczewskiego, który był dotychczas zastępcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego przy Kancelarii Prezydenta. Za wnioskiem głosowało dwóch posłów SLD i jeden z PSL. Komisja podjęła decyzję pod nieobecność jej przewodniczącego Zbigniewa Wassermanna (PiS), który zrezygnował z pracy w komisji do czasu uzupełnienia jej składu do 9 osób. Z pracy w komisji zrezygnował też Zbigniew Siemiątkowski, który pełni obowiązki szefa UOP.

25 października Szmajdziński przyjął dymisję poprzedniego szefa WSI gen. Tadeusza Rusaka.

WSI, których szef podlega bezpośrednio ministrowi obrony, powstały we wrześniu 1991 r., po rozwiązaniu peerelowskiej Wojskowej Służby Wewnętrznej (kontrwywiad) oraz II Zarządu Sztabu Generalnego WP (wywiad wojskowy).

Stało się regułą, że kolejni ministrowie obrony wprowadzali na to stanowisko nowych szefów. Rusak był szóstym szefem wojskowego wywiadu i kontrwywiadu. Wcześniej szefami WSI byli: 1991-1992 - adm. Czesław Wawrzyniak; 1992-1992 - gen. Marian Sobolewski; 1992-1994 - gen. Bolesław Izydorczyk; 1994-1996 - gen. Konstanty Malejczyk; 1996-1997 - adm. Kazimierz Głowacki.

WSI - jak mówi rozporządzenie szefa MON - wykonują zadania związane z rozpoznawaniem i przeciwdziałaniem zagrożeniom godzącym w obronność państwa oraz naruszeniom tajemnicy państwowej w zakresie obronności, jak również przygotowują dla organów państwowych informacje i analizy istotne dla obronności państwa. Struktura WSI to Zarząd Kontrwywiadu, Zarząd Wywiadu, Zarząd Studiów i Analiz, Biuro Ataszatów Wojskowych, Ośrodek szkolenia oraz "jednostki zabezpieczenia logistycznego". (aka)

speckomisjadukaczewskiszef
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)