Trwa ładowanie...

Duda: wizyta Nazarbajewa wyznacza nowe kierunki współpracy Polski i Kazachstanu

• Wizyta prezydenta Kazachstanu w Polsce wyznacza nowe kierunki współpracy politycznej, gospodarczej i energetycznej między naszymi krajami - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obiadu, który wydał na cześć odwiedzającego Polskę Nursułtana Nazarbajewa.

• - Panie prezydencie, pańska wizyta nie tylko potwierdza bardzo dobre relacje, jakie łączą nasze kraje, ale wyznacza także nowe, dalsze kierunki współpracy - powiedział Duda

• Jak przypomniał, prezydent Lech Kaczyński "dostrzegał potencjał drzemiący w polsko-kazachstańskiej współpracy, zarówno politycznej, jak i energetycznej i gospodarczej"

Share
Duda: wizyta Nazarbajewa wyznacza nowe kierunki współpracy Polski i KazachstanuŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d3rakj2

- Pragnę zapewnić dziś pana prezydenta o moich najszczerszych intencjach kontynuowania polityki, jaką przed laty wyznaczył mój poprzednik prezydent Lech Kaczyński, polityki współpracy, przyjaźni, dobrego współistnienia naszych państw i narodów - oświadczył polski prezydent. Zapewnił, że Kazachstan pozostanie ważnym partnerem Polski w Azji.

Duda podkreślił, że tempo rozwoju Kazachstanu to przykład sukcesu dla innych państw regionu. Wyraził przekonanie, że przyszłoroczna wystawa EXPO-2017 w Astanie, w której weźmie udział także Polska, okaże się wielkim sukcesem. Pogratulował Nazarbajewowi przyznania Kazachstanowi prawa do organizowania EXPO-2017, a także uzyskania statusu niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2017-18.

Duda podkreślił, że w naszym kraju wciąż żywa jest pamięć o Polakach, ofiarach stalinowskich deportacji, którzy "znaleźli nowy dom na kazachskich stepach oraz o wielkiej pomocy, jaką otrzymali od Kazachów". - Pański kraj okazał się dla nich oraz ich potomków miejscem przyjaznym umożliwiającym prowadzenie szeroko zakrojonej działalności naukowej i kulturalnej, ale przede wszystkim możliwości realizacji życiowych ambicji i celów - powiedział Duda.

d3rakj2

Prezydent Kazachstanu zaznaczył, że Polska i Kazachstan przeszły podobne drogi rozwoju, przyczyniając się do poprawy poziomu życia obywateli, ukształtowania nowoczesnych gospodarek, "bezspornego wzrostu autorytetu naszych państw na arenie międzynarodowej". - To właśnie sprawia, że nasze partnerstwo z Polską czeka wielka przyszłość - dodał.

Nazarbajew zaznaczył, że w chwili odzyskania niepodległości przez Kazachstan 25 lat temu wśród ponad 130 narodowości go zamieszkujących była także diaspora polska.

Prezydent Kazachstanu nawiązał też do wizyty w jego kraju papieża Jana Pawła II we wrześniu 2001 roku. - Właśnie w błogosławionej ziemi kazachskiej Jego Świątobliwość papież Polak zaapelował o pojednanie i zjednoczenie Europy i Azji, Zachodu i Wschodu - mówił Nazarbajew.

Podziękował za polskie wsparcie dla zorganizowania EXPO-2017 w Astanie; wyraził też satysfakcję, że przedsiębiorcy z Polski są zainteresowani rynkiem kazachstańskim.

d3rakj2

Zobacz także: Andrzej Duda: "Dzieło dobrej zmiany i naprawy państwa jest realizowane"

d3rakj2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rakj2
d3rakj2
Więcej tematów