Trwa ładowanie...
d35lcc6

Duda punktuje Macierewicza: trzeba tutaj większej kompetencji

- Mam sporo wątpliwości ws. funkcjonowania armii, mogłoby być dużo lepiej. Jeżeli okaże się, że modernizacja armii nie jest prowadzona sprawnie, to potrzebna będzie jakaś zmiana - powiedział w środę w Polsat News prezydent Andrzej Duda.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda zasadniczo o współpracy szefem MON  Antonim Macierewiczem
Prezydent Andrzej Duda zasadniczo o współpracy szefem MON Antonim Macierewiczem (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d35lcc6

Prezydent pytany, czy współpraca z nowym rządem będzie możliwa, jeśli szefem MON pozostanie Antoni Macierewicz odpowiedział, że zależy mu na sprawnej, dobrze wyposażonej armii, przygotowanych, wyszkolonych i zabezpieczonych żołnierzach. Jak dodał zasługą Macierewicza jest przyjęcie ustawy dot. stopniowego podwyższania wydatków na obronność, jednak pieniądze te - w ocenie Dudy - powinny być wydawane "mądrze" - informuje Polsat News.

- Uważnie się przyglądam temu, w jaki sposób te elementy są realizowane i staram się także przyczyniać do tego, żeby były realizowane dobrze - mówił. Prezydent był także pytany o to, jakiej decyzji spodziewa się od premiera Mateusza Morawieckiego ws. odwołania gen. bryg. Jarosława Kraszewskiego od decyzji SKW ws. cofnięcia mu dostępu do informacji niejawnych.

Andrzej Duda stwierdził, że oczekuje od Morawieckiego decyzji takiej, która będzie oddawała "rzeczywisty stan". - Takiej, która będzie decyzją sprawiedliwą, rzetelnie, merytorycznie podjętą. Jestem przekonany, że taka decyzja będzie. Czekam na nią bardzo spokojnie i cieszę się, że tamto postępowanie zostało zakończone - powiedział. Prezydent pytany o współpracę z szefem MON Antonim Macierewiczem powiedział, że jest to "trudna współpraca".

d35lcc6

- W wielu punktach mam odmienne zdanie, niż pan minister Macierewicz i ja to artykułuję. Pan minister Macierewicz też nie zawsze zgadza się ze mną, na nim spoczywa odpowiedzialność z bieżącym prowadzeniem spraw związanych z obroną narodową - mówił Andrzej Duda. - Trzeba też pana ministra z tego rozliczać, w jaki sposób realizowana jest modernizacja, w jaki sposób są wydawane te pieniądze na polskie wojsko - dodał prezydent.

Pytany, czy jest to robione dobrze przez szefa MON, odpowiedział, że ma na ten temat "informacje i w wielu punktach swoje zdanie". "Nie ukrywam, że mam też wiele wątpliwości. Mam sporo wątpliwości, chciałbym, żeby to wszystko funkcjonowało lepiej". - Mieliśmy mieć śmigłowce dla polskiej armii - nie mamy ich, mieliśmy je mieć w zeszłym roku, pan minister osobiście obiecywał w mediach, że one będą - nie ma ich. To są takie elementy, które mnie ogromnie martwią - mówił Andrzej Duda.

Dopytywany, czy jest oczekiwanie zmiany w MON odpowiedział: - Uważam, że jeżeli okaże się, iż modernizacja nie jest prowadzona sprawnie, to chociażby z tej przyczyny zmiana jakaś będzie potrzebna. Dopytywany, czy będzie to zmiana na stanowisku ministra, czy zmiana polityki, prezydent odpowiedział: "Też zmiana polityki w jakimś sensie".

- Trzeba, żeby te procedury były sprawniej realizowane, więc trzeba tutaj większej kompetencji - dodał Andrzej Duda.

d35lcc6

Podziel się opinią

Share

d35lcc6

d35lcc6
Więcej tematów