Trwa ładowanie...
d1qbbvr
d1qbbvr

Duda: Amerykanie oświadczyli, że do Europy wysłana zostanie brygada pancerna

• Prezydent spotkał się z polskimi mediami w Waszyngtonie
• Andrzej Duda: zakładam, że jesteśmy cenionym partnerem w przestrzeni międzynarodowej
• "Amerykanie oświadczyli, że do Europy zostanie wysłana brygada wojsk"
• Zapowiedział też, że spotka się z prezydentem USA na czwartkowej kolacji
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1qbbvr

Po spotkaniu z amerykańskimi dziennikarzami w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda rozmawiał z polskimi mediami. Zapowiedział, że podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych ma zaplanowane wiele spotkań, związanych głównie z kwestiami walki z terroryzmem czy działań NATO.

Prezydent odniósł się do sprawy rozmów dotyczących wzmocnienia wschodniej flanki NATO. - Zakładam, że jesteśmy cenionym partnerem w przestrzeni międzynarodowej, również w ramach Paktu Północnoatlantyckiego - powiedział. Ocenił, że spotkania i rozmowy, w których bierze udział, pokazują, że "panuje zrozumienie" dla sytuacji państw, które znajdują się na terenie wschodniej flanki. Dodał, że we współpracy z NATO Polska "zachowuje się rzetelnie", co jego zdaniem sprawia, że "sama jest gwarantem bezpieczeństwa".

d1qbbvr

Pytany o możliwą reakcję Rosji na ewentualne wzmocnienie Polski, prezydent odpowiedział, że Moskwa "na nikogo się nie ogląda w swojej polityce" i "nie widzi tu większego problemu".

Andrzej Duda potwierdził, że spotka się z prezydentem Barackiem Obamą podczas czwartkowej kolacji w Waszyngtonie. Pojawią się na niej przywódcy, którzy zostali zaproszeni na szczyt nuklearny przez Biały Dom.

"Czegoś takiego nie było od zakończenia zimnej wojny"

- Jest dzisiaj na pewno jedna dobra wiadomość dnia, a mianowicie dostaliśmy dzisiaj od rządu amerykańskiego informację, że nasze zamierzenia, które wyraziliśmy m.in. we wspólnej deklaracji bukaresztańskiej przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej, właściwie są już w trakcie realizacji. Amerykanie oświadczyli dzisiaj, że do Europy Środkowo-Wschodniej zostanie wysłana brygada wojsk amerykańskich, brygada pancerna uzbrojona w najnowocześniejszy sprzęt - powiedział Duda na spotkaniu z polskimi dziennikarzami.

d1qbbvr

Jak zaznaczył prezydent, od zakończenia zimnej wojny jest to pierwsze tego typu działanie ze strony Stanów Zjednoczonych.

- Oczywiście będziemy zabiegali cały czas o to, żeby w Polsce zostały jeszcze zlokalizowane elementy infrastruktury obronnej Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale to daje nadzieję, że polityka obronna, którą prowadzimy, o którą się staramy ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego w najbliższym czasie, latach, jest rozpoczęta - powiedział prezydent i wyraził nadzieję, że polityka amerykańska będzie konsekwentna.

d1qbbvr

Podziel się opinią

Share
d1qbbvr
d1qbbvr
Więcej tematów