Trwa ładowanie...
d32mkjl

Duchowny dostał awans generalski. Gwiazdka "za wierność"

Ks. Sławomir Żarski został awansowany na stopień generalski przez Andrzeja Dudę w marcu. Nominacja nie została jednak jeszcze wręczona. Kancelaria Prezydenta nie chce, aby decyzja zyskała na rozgłosie, bo duchowny był skonfliktowany z Bronisławem Komorowskim.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ks. Sławomira Żarskiego (pierwszy z prawej) obok ministra kultury Piotra Glińskiego
Ks. Sławomira Żarskiego (pierwszy z prawej) obok ministra kultury Piotra Glińskiego (PAP, Fot: Przemysław Piątkowski)
d32mkjl

Pod koniec marca prezydent Andrzej Duda odznaczył na stopień generała brygady pułkownika Tadeusza Bieńkowicza ps. Rączy. Razem z nim awans uzyskało 55 innych osób, w tym 4 pośmiertnie. Informacji o promocji dla ks. płk. Sławomira Żarskiego próżno jednak szukać na stronie prezydenta i Biura Bezpieczeństwa Narodowego - podaje "Rzeczpospolita".

Nominacja dla duchownego została opublikowana 19 maja w Monitorze Polskim, a decyzję o awansie podjął prezydent. Wniosek złożył były szef MON Antoni Macierewicz, a decyzję podtrzymał jego następca Mariusz Błaszczak. Nominacja wciąż jednak nie została wręczona. Zwłoka wynika z faktu, że promocja została przyznana osobie, która od kilku lat jest w rezerwie i z ordynariatu polowego odchodziła w niejasnych okolicznościach.

d32mkjl

Jego kariera została zakończona po kontrowersyjnym kazaniu, które wygłosił w obecności byłego prezydenta. Bronisław Komorowski był "zawiedziony" homilią, w której ksiądz mówił m.in. o tym, że zamiast patriotyzmu głównym stwierdzeniem III RP było sformułowanie, że 'aby zostać bogaczem, to pierwszy milion trzeba ukraść'".

Oficjalnie przyczyną był koniec kadencji ks. Żarskiego na stanowisku wikariusza generalnego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. - To wygląda na nagrodę za wierność "dobrej zmianie". Ale można też na nią patrzeć jako próbę zrobienia na złość bp Guzdkowi, który nie zgadzał się z polityką Macierewicza - mówi dziennikowi jeden z duchownych ordynariatu polowego.

Zobacz również: Oświadczenie Andrzeja Dudy ws. ordynacji do PE

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d32mkjl

Podziel się opinią

Share
d32mkjl
d32mkjl
Więcej tematów