Trwa ładowanie...

Drugi wyrok śmierci na Białorusi w tym roku

• Rzeczniczka Sądu Najwyższego: drugi w tym roku wyrok śmierci na Białorusi • Oficjalne dane na temat wyroków śmierci w tym kraju nie są publikowane
Share
Protest Amnesty International przeciwko karze śmierci przed ambasadą Białorusi w Moskwie
Protest Amnesty International przeciwko karze śmierci przed ambasadą Białorusi w MoskwieŹródło: AFP, Fot: Andrei Smirnov
d5dk85q

Drugi w tym roku wyrok śmierci zapadł na Białorusi - poinformowała rzeczniczka Sądu Najwyższego Julija Laskowa na Facebooku.

"Miński sąd obwodowy wydał wyrok w sprawie karnej o podwójne zabójstwo w wiosce Maczuliszczy" pod Mińskiem - napisała Laskowa. Sąd podjął decyzję w poniedziałek.

5 stycznia miński sąd obwodowy orzekł karę śmierci wobec wielokrotnie wcześniej karanego mężczyzny, którego uznano za winnego zabójstwa popełnionego z wyjątkowym okrucieństwem.

d5dk85q

Białoruś jest jedynym krajem Europy, gdzie kara śmierci jest przewidziana prawem i regularnie wykonywana. Oficjalne dane na ten temat nie są publikowane. Według obrońców praw człowieka od 1995 r. wykonano na Białorusi ponad 300 wyroków śmierci. Zastępca prokuratora generalnego Białorusi Alaksiej Stuk powiedział w czerwcu zeszłego roku, że w latach 2009-15 wykonano na Białorusi 11 wyroków śmierci.

Z apelem do władz kraju o moratorium na karę śmierci występowali m.in. b. szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland, a także sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka na Białorusi Miklos Haraszti i Amnesty International. O zniesienie kary śmierci apelują też białoruscy obrońcy praw człowieka.

d5dk85q

Podziel się opinią

Share
d5dk85q
d5dk85q
Więcej tematów