Druga tura wyborów. Wiemy, gdzie jest najniższa frekwencja
Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych, według stanu na godz. 17:00, wyniosła 33,17 proc. - poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Sylwester Marciniak przekazał, że najmniejszą frekwencję odnotowano w województwie dolnośląskim.
W trakcie konferencji prasowej szef PKW poinformował, że województwa z największą frekwencją to: lubelskie (37,50 proc.), świętokrzyskie (35,85 proc.), mazowieckie (35,32 proc.).
Z kolei najmniejszą frekwencję odnotowano w województwach: dolnośląskim (29,51 proc.), śląskim (31,13 proc.) i opolskim (31,59 proc.).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wojna w Ukrainie a bezpieczeństwo Polski w Unii. "Trzeba dokonać wyboru"
W dużych miastach najwyższa frekwencja jest w Zielonej Górze, Kielcach i Rzeszowie, najniższa we Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim i Poznaniu.
Przewodniczący PKW poinformował też, że w stosunku do liczby uprawnionych, najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Odrzywół, powiat przysuski, województwo mazowieckie, gdzie frekwencja wyniosła 62,51 proc. Z kolei najmniej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Miastko, powiat bytowski, województwo pomorskie - tylko 21,82 proc.
Konferencja PKW. Nowe dane o wyborach
Porównując frekwencję w głosowaniu dzisiejszym na godzinę 17:00 (33,17 proc.) przewodniczący przypomniał, że dwa tygodnie temu o tej godzinie frekwencja wynosiła 39,43 proc. czyli blisko 6 proc. więcej. W porównaniu do ponownego głosowania z 2018 roku, kiedy frekwencja wynosiła 38,73 proc. dzisiejsza jest niższa o 5 proc.
Marciniak powiedział, że "wybory przebiegają w spokojnej atmosferze". Przedstawiciele PKW przekazali, że od ostatniego meldunku odnotowano 25 wykroczeń.
O godz. 7:00 w niedzielę, 21 kwietnia rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych. Wybranych ma zostać 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich.
Czytaj więcej:
Źródło: PKW/PAP