Dr Teleśnicki szefem biegłych obserwujących Andrzeja S.
Biegły z zakresu psychiatrii Stanisław M.
Teleśnicki, ordynator oddziału obserwacji sądowo-psychiatrycznej
szpitala przy areszcie śledczym na Montelupich w Krakowie, jest
szefem zespołu biegłych, przeprowadzającego obserwację znanego
psychologa podejrzanego o pedofilię Andrzeja S.
W zespole znajduje się jeszcze dwóch psychologów i lekarz z oddziału. Lekarze przeprowadzili już badanie Andrzeja S. i kontynuują obserwację, która ma potrwać sześć tygodni.
Zdaniem doktora Teleśnickiego, nie ma obaw, by Andrzej S. wykorzystując swoją wiedzę, usiłował wpłynąć na przebieg obserwacji. Nie ma żadnych powodów do przyjmowania, by jego postawa, sposób zachowania, reagowania był odmienny aniżeli innych osób przebywających pod obserwacją - powiedział Stanisław Teleśnicki.
Jak wynika z informacji uzyskanych w areszcie, Andrzej S. uważa się za ofiarę mediów i prokuratury.
Tymczasem poniedziałkowa "Rzeczpospolita" poinformowała o kontrowersjach wokół osoby biegłego Stanisława Teleśnickiego. Ich skutkiem ma być sprawdzanie akt spraw, w których wydawał opinie.
Prokuratura Apelacyjna nie prowadzi żadnego postępowania w sprawie biegłego lekarza Stanisława Teleśnickiego. W trybie nadzoru zostaną sprawdzone akta jednej ze spraw, w której opinię wydawał doktor Teleśnicki - poinformował zastępca prokuratora apelacyjnego w Krakowie Ryszard Tłuczkiewicz.
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Maciej Kujawski powiedział, że prokuratura z Mokotowa, prowadząca śledztwo w sprawie S., nie widzi żadnych podstaw, by zmieniać biegłego.
Chodzi o sprawę podejrzanego o oszustwa na wielką skalę Kazimierza K., któremu po stwierdzeniu niepoczytalności przez biegłych, w tym i Teleśnickiego, Sąd Okręgowy w Kielcach umorzył sprawę i skierował go na leczenie w szpitalu psychiatrycznym.
Zainteresowanie prokuratury tą sprawą wyniknęło z doniesienia posła Zbigniewa Nowaka (Świętokrzyskie, niezrzeszony). Złożyłem dwa zawiadomienia w sprawie opinii wydawanych przez doktora Teleśnickiego. Domagam się od Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie wykazu wszystkich spraw umorzonych z powodu niepoczytalności i wszystkich umorzonych, w których opinie wydawał doktor Teleśnicki - powiedział poseł Nowak.
Jak poinformował poseł, interesuje się on także przypadkami domniemanych fałszywych opinii psychiatrycznych z "zagłębia olkuskiego". Ponadto z jego zawiadomienia jedna z krakowskich prokuratur prowadzi śledztwo w sprawie pięciu kieleckich biegłych psychiatrów.
Te przypadki są wierzchołkiem góry lodowej - uważa poseł Zbigniew Nowak. Setki opinii są sfałszowane i w związku z tym jest to ogromna skala szkodliwości społecznej - dodał.
Stanisław Teleśnicki podkreśla, że w sprawie Kazimierza K. kilka różnych zespołów wydawało opinię na temat jego stanu zdrowia. Wszystkie orzekały jego niepoczytalność, opinie różniły się jednak rozpoznaniem schorzenia. To, czy pacjentowi rozpozna się schizofrenię, czy psychozę schizoafektywną, jest dokładnie tym samym w znaczeniu orzeczniczym - powiedział.
Stanisław Teleśnicki jest współautorem pracy naukowej, w której wykorzystał przypadek Kazimierza K. Praca, zatytułowana "Chory psychicznie w grupie przestępczej", została przedstawiona na zjeździe psychiatrów sądowych. Jak napisano w streszczeniu, "przestępczość grupowa oraz zorganizowana coraz częściej wykorzystuje osoby chore psychicznie do działań przestępczych. Praca prezentuje przykłady takich działań i próbę analizy tych przypadków. Wnioski wskazują na konieczność stworzenia w stosunku do osób chorych psychicznie, które znalazły się w konflikcie z prawem, sieci opieki psychiatrycznej, socjologicznej i społecznej".