Trwa ładowanie...

Dowódca US Army w Europie generał Ben Hodges: Polska jest liderem w NATO

Generał Ben Hodges ocenił, że Polska jest liderem w NATO. Dowódca US Army w Europie zwrócił uwagę na wypełnianie przez nasz kraj zobowiązania do utrzymywania zdolności obronnych, wynikającego z artykułu 3. Traktatu Północnoatlantyckiego. Wysoko ocenił też działania Warszawy jako kraju przyjmującego siły sojusznicze.

Share
Dowódca US Army w Europie generał Ben Hodges: Polska jest liderem w NATO
Źródło: PAP/EPA, fot: Tytus Żmijewski
d5cuu84

Ben Hodges omówił plany rozmieszczenia dodatkowych sił w Polsce, w tym batalionowej grupy bojowej NATO w Orzyszu. Zapewnił, że nowa administracja będzie kontynuować zaangażowanie w Pakt Północnoatlantycki, co zostało potwierdzone w czasie rozmów z kanclerz Niemiec Angelą Merkel czy premier Wielkiej Brytanii Theresą May.

- W każdej z tych rozmów prezydent USA zapewniał o istotności NATO, dla wszystkich państw, a także o zaangażowaniu USA w NATO - dodał dowódca US Army w Europie.

Pytany przez dziennikarza Defence24.pl generał przyznał, że Amerykanie są świadomi zagrożenia, szczególnie w kontekście użycia przez Rosję dronów na Ukrainie. Hodges zaznaczył, że obrona przeciwlotnicza krótkiego zasięgu jest jednym z obszarów, w których "muszą zostać zwiększone zdolności".

d5cuu84

Dowódca US Army w Europie przyznał też, że "najlepszym sposobem zapobiegania potencjalnej agresji jest utrzymanie silnej zdolności odstraszającej". Hodges przypomniał, że na szczycie NATO w Warszawie podjęto decyzje o przejściu od wsparcia do odstraszania.

- Najlepszym sposobem na utrzymanie niskiego prawdopodobieństwa ataku będzie trzymanie się razem i wykazywanie wiarygodnej zdolności odstraszania - ocenił generał Hodges.

d5cuu84

Podziel się opinią

Share
d5cuu84
d5cuu84
Więcej tematów