Dostała nadzór nad śledztwami ws. Orlenu. Jest nowy prokurator w Płocku
W piątek Małgorzata Orkwiszewska, która wcześniej pełniła funkcję prokuratora rejonowego, objęła stanowisko prokuratora okręgowego w Płocku. W związku z tym przejęła nadzór nad wszystkimi śledztwami dotyczącymi Orlenu.
"Zostałam powołana do pełnienia funkcji prokuratora okręgowego w Płocku. Do pełnienia funkcji mojego zastępcy została powołana prokurator Joanna Jackowska" -oświadczyła w piątek Małgorzata Orkwiszewska, która do tej pory była prokuratorem rejonowym w Płocku.
Orkwiszewska dodała, że jako prokurator okręgowy będzie nadzorować śledztwa dotyczące Orlenu prowadzone przez płocką Prokuraturę Okręgową. Chodzi tu o postępowania w sprawie fuzji z Lotosem oraz zaniżania cen paliw. Jednocześnie przyznała, że kwestia "bezpośredniego nadzoru" nad tymi śledztwami może wymagać jeszcze szczegółowych ustaleń z jej zastępcą. "Musimy nad tym popracować" - dodała.
Joanna Jackowska, która w piątek została zastępcą prokuratora okręgowego w Płocku, jest prokuratorem delegowanym do tej jednostki od dłuższego czasu. Wcześniej była prokuratorem rejonowym w Żyrardowie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
27 mld zł z KPO już w Polsce. Ekspertka wskazała winnego opóźnień
W czwartek ze stanowiska zastępcy prokuratora okręgowego w Płocku odwołana została Monika Mieczykowska, która do tej pory nadzorowała śledztwa dotyczące Orlenu. Mieczykowska powiedziała w czwartek w rozmowie z PAP, że w piśmie o jej odwołaniu nie podano powodu tej decyzji. Do czwartku stanowisko prokuratora okręgowego w Płocku było nieobsadzone.
Zespół prokuratorów ws. Orlenu?
Borys Budka, Minister Aktywów Państwowych, wyraził swoją nadzieję na utworzenie specjalnego zespołu prokuratorów, który miałby na celu zbadanie nieprawidłowości w Orlenie. Zaznaczył, że jest ich bardzo dużo.
- W Orlenie jest tyle nieprawidłowości, że mam nadzieję, iż prokurator generalny i prokurator krajowy stworzą zespół prokuratorów, który będzie zajmował się Orlenem - powiedział Budka podczas piątkowego wywiadu w TVN24. Wskazał, że konieczne jest zbadanie, jak doszło do sytuacji, w której "ze spółki wyciągano pieniądze, które służyły propagandzie".
Minister Budka podkreślił również, że istnieją dokumenty, które jednoznacznie wskazują, iż najważniejsi politycy Zjednoczonej Prawicy byli świadomi nieprawidłowości w Orlenie. Dodał, że choć jego rola jako ministra aktywów kończy się na wprowadzaniu zmian kadrowych w spółkach Skarbu Państwa, to prokurator ma przed sobą wiele pracy.
Budka oświadczył także, że w trakcie badania wydatków w Orlenie natrafiono na różnego rodzaju nieprawidłowości, takie jak wydatki ze służbowych funduszy na usługi protetyczne czy na botoks. Wskazał, że takie działania są niezgodne z prawem i powinny zostać zbadane przez odpowiednie organy ścigania.