PolskaDorn: solidaryzujemy się z Estończykami

Dorn: solidaryzujemy się z Estończykami

Marszałek Sejmu Ludwik Dorn, przemawiając podczas uroczystego zgromadzeniu posłów i senatorów z okazji 216. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przypomniał, że w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów wchodziła obecna Estonia. Dlatego, mówił, Polska czuje "naturalną solidarność" z Estończykami.

Dorn: solidaryzujemy się z Estończykami
Źródło zdjęć: © AFP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zamieszki-w-estonii-ws-usuniecia-pomnika-6038644799275649g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zamieszki-w-estonii-ws-usuniecia-pomnika-6038644799275649g )
Zamieszki w Estonii ws. usunięcia pomnika

Ludwik Dorn podkreślił, że Konstytucja 3 maja została uchwalona w momencie szczególnym. Jak stwierdzono w preambule, "narody Rzeczypospolitej stały się wolne od hańbiących obcej przemocy nakazów" - mówił.

Dziś też musimy pamiętać, że Rzeczpospolita Obojga Narodów to nie tylko Korona i Wielkie Księstwo Litewskie, ale też Kurlandia i Inflanty. Stąd dzisiejsza Polska czuje naturalną solidarność nie tylko z Litwą, ale też z Łotwą i Estonią, tak przez wspólne członkostwo w UE, jak i pamięć o wspólnej historii - podkreślił marszałek.

To właśnie solidarność - pojęcie, które przez swoją historyczną treść politycznie i społecznie ciągle promieniuje na całą Europę, nakazuje jasno stwierdzić, że te państwa i narody, które stały się przedmiotem nacisku, mogą liczyć na nasze wsparcie - oświadczył.

Jak zaznaczył, słowa swe kieruje do wszystkich. Ale chciałbym, żeby w tej konkretnej sytuacji nasi estońscy przyjaciele odebrali je jako wyraz mocnego zobowiązania - powiedział Dorn, co spotkało się z gromkimi oklaskami zgromadzonych.

Po usunięciu przez estońskie władze pomnika radzieckiego żołnierza w Tallinie, doszło do kilkudniowych zamieszek, w których brali udział członkowie rosyjskiej mniejszości w Estonii. Doprowadziło to do konfliktu dyplomatycznego między Tallinem i Moskwą.

Według marszałka Sejmu, Konstytucja 3 maja określiła świadomość historyczną narodów Rzeczypospolitej na wiele lat.

Jako wolni z wolnymi, równi z równymi winniśmy budować mosty energetycznym, gospodarcze, kulturowe, polityczne i czysto ludzkie. Do tego zobowiązuje nas nasza przeszłość i nasza przyszłość - zaznaczył.

Jak podkreślił, Konstytucja opierała się na wartościach uniwersalnych. W rozpoczynającej preambułę Invocatio Dei, dano jednoznaczne świadectwo wierności dziedzictwu chrześcijańskiemu, a w pierwszym rozdziale (konstytucja) zapewniła pokój w wierze i opiekę rządową ludziom innych wyznań, nawiązując w ten sposób do najpiękniejszych kart tradycji tolerancji, z której Polska od wieków słynęła - mówił Dorn.

Zdaniem marszałka Sejmu, Konstytucja 3 maja miała być "impulsem do budowy nowoczesnego państwa" i stała się "metryką narodzin nowożytnego państwa i narodu polskiego, metryką współczesnego patriotyzmu, impulsem dążeń niepodległościowych".

Dorn zakończył swoje wystąpienie refleksją osobistą - wspominał czasy PRL gdy jako opozycjonista, wspólnie z obecnym wicemarszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim (PO), organizował obchody - zakazanego wówczas - święta Konstytucji 3 maja.

Pamiętam takie obchody kiedy zostaliśmy wspólnie spałowani przez komunistyczną milicję. Dziś - mając u swego boku dawnego opozycyjnego kolegę - występuję na obchodach rocznicy wspólnie z Sejmem niepodległego państwa litewskiego. To jedno z najpiękniejszych ludzkich wspomnień jakie Bóg - pan historii - mógł mi w swej dobroci ofiarować. Bardzo mu za to dziękuję - zakończył Dorn.

Źródło artykułu:PAP
polskalitwakonstytucja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)