PolskaDonald Tusk: przestrzegam kolegów przed robieniem spektaklu ws. WSI

Donald Tusk: przestrzegam kolegów przed robieniem spektaklu ws. WSI

Premier Donald Tusk ocenił, że w postulowanym przez TR powołaniu komisji śledczej ws. likwidacji WSI nie widzi żadnego interesu państwa, a jedynie okazję do robienia spektaklu politycznego. Ostrzegł też koleżanki i kolegów przed szukaniem do tego pretekstu. - Nie róbmy tego samego błędu, jaki zrobili bracia Kaczyńscy i Antoni Macierewicz, którzy zrobili z polskiego wywiadu i działania polskich służb specjalnych narzędzie do wewnętrznej walki politycznej - powiedział Tusk.

Donald Tusk: przestrzegam kolegów przed robieniem spektaklu ws. WSI
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

Premier był pytany, czy nie boi się rozłamu w swojej partii w związku z głosami niektórych polityków PO - np. Grzegorza Schetyny - że widzą potrzebę powołania komisji śledczej ws. likwidacji WSI, mimo że szef rządu dzień wcześniej ogłosił, że nie rekomenduje jej powstania.

- Ja się już nauczyłem i dobrze czuję się z tym, że w swojej partii politycznej, której jestem szefem, mam także oponentów, ludzi, którzy mają inne zdanie. Wydaje mi się, że to świadczy o takim zdrowiu psychicznym formacji - powiedział Tusk.

Podkreślił, że w sprawie komisji śledczej ujawnił bardzo wyraźnie swoją opinię. - Ja się czuję odpowiedzialny jako premier za państwo polskie, a nie za to, co kto ugra w parlamencie w czasie komisji śledczej - zaznaczył.

Premier powiedział, że ma złe doświadczenia z komisjami śledczymi, także tymi, które prowadzili posłowie Platformy. - Komisje śledcze są z reguły barwnym - choć ostatnio coraz częściej nużącym - spektaklem, gdzie emocje polityków zdecydowanie biorą górę nad próbą dojścia do prawdy - stwierdził.

Zdaniem Tuska w sprawie roli Antoniego Macierewicza oraz zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także Jarosława Kaczyńskiego, jeśli chodzi o przygotowanie i opublikowanie raportu z likwidacji WSI, wszystko jest jasne.

Premier zaznaczył, że choć wiele aspektów tej sprawy "ma swoje ciemne strony", to on nie ma informacji, które kazałyby mu sądzić, że komisja "odkryje jakieś pokłady tajemnic i zagadek".

- I dlatego przestrzegam koleżanki i kolegów przed szukaniem pretekstu dla takiego spektaklu z tak ważnych spraw, jak służby specjalne czy polski wywiad. Nie róbmy tego samego błędu, jaki zrobili bracia Kaczyńscy i Antoni Macierewicz, którzy zrobili z polskiego wywiadu i działania polskich służb specjalnych narzędzie do wewnętrznej walki politycznej - powiedział Tusk.

Zaznaczył, że w Polsce było już tak, że bezpieczeństwo agentów i skuteczność polskich służb była narażana na szwank z powodów politycznych. - Tutaj wyraźnie Janusz Palikot chce zrobić z tego swój festiwal; nie widzę w tym interesu państwa, widzę w tym festiwal poszczególnych polityków - podkreślił szef rządu.

Zdaniem premiera właściwym miejscem do rozwiązywania problemu WSI i rozwiewania wątpliwości w tej sprawie jest sejmowa komisja ds. służb specjalnych. - Może powinna działać w dyskrecji, jeśli będzie rozważać niektóre wątki; nie mam nic przeciwko temu - podkreślił Tusk.

- To jest zresztą autonomiczna decyzja posłów, by taką decyzję podjęto w Sejmie i to jest chyba właściwe gremium do badania tej sprawy - dodał szef rządu.

Idea powołania komisji śledczej ds. likwidacji WSI i związanej z tym działalności Macierewicza pojawiła się po tym, jak prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy tworzeniu raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych z 2007 r. W styczniu wniosek o powołanie komisji śledczej ws. likwidacji WSI złożył Twój Ruch.

Przekształcenie sejmowej speckomisji w komisję śledczą ds. likwidacji WSI zaproponował we wtorek poseł SLD Stanisław Wziątek. Z kolei PSL w 2012 r. złożyło projekt regulaminu sejmu, który przewiduje nadanie speckomisji uprawnień śledczych. Wymagałoby to zgody sejmu i zmian w regulaminie Izby.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)