Trwa ładowanie...
d3v67xe

"Donald Tusk przestał być Polakiem". Konrad Sutarski, były szef mniejszości polskiej, przeprasza Węgrów

Konrad Sutarski zabrał głos po tym, jak Donald Tusk krytycznie odniósł się do rządów premiera Węgier, Viktora Orbana. Były przewodniczący Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech przeprosił za słowa Tuska i pisze: "przestał być Polakiem".
Share
Węgry. Spór na linii Donald Tusk - Viktor Orban. Jacek Sutarski przeprasza za byłego premiera
Węgry. Spór na linii Donald Tusk - Viktor Orban. Jacek Sutarski przeprasza za byłego premieraŹródło: Getty Images
d3v67xe

List Konrada Sutarskiego został opublikowany w poniedziałek w węgierskim dzienniku "Magyar Nemzet".

Węgry. Donald Tusk udzielił wywiadu, Konrad Sutarski przeprasza

Były przewodniczący Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech, poeta i inżynier przeprosił Węgrów i Viktora Orbana za słowa Donalda Tuska, które padły w wywiadzie dla "Der Spiegel" 16 kwietnia.

d3v67xe

"W imieniu Polaków, nastawionych narodowo, którzy od wieków są wielkimi przyjaciółmi narodu węgierskiego, jako żyjący na Węgrzech polski obywatel pragnę przeprosić wszystkich Węgrów za obraźliwe słowa Donalda Tuska, skierowane do premiera Węgier Viktora Orbana" - napisał Sutarski.

Wybory 2020. Apel sędziów do OBWE. Krzysztof Bosak: nie podoba mi się ten gest

2052297

d3v67xe

Węgry. Konrad Sutarski: "Donald Tusk przestał być Polakiem"

W opinii byłego przewodniczącego Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech, Donald Tusk to polityk z "drugiej strony barykady". Jak podkreśla, Viktor Orban wraz z rządem Prawa i Sprawiedliwości broni "naszych wspólnych tradycji i naszej suwerenności".

W swoim liście Konrad Sutarski pokrótce opisał polską scenę polityczną i relacje Tusk-Orban do 2010 roku, gdy doszło do katastrofy Smoleńskiej. W opinii Sutarskiego, Donald Tusk jest w Polsce uważany za zdrajcę polskich interesów. "Gdyby nie funkcja w liberalnej Unii Europejskiej prawdopodobnie odpowiedziałby za zdradę stanu" - podkreślił.

Jak dodał Sutarski, swoim zachowaniem i licznymi wypowiedziami Donald Tusk pokazał, czym jest dla niego przyjaźń z Viktorem Orbanem i czym jest więź partnerska z Węgrami. "Donald Tusk jest więc Europejczykiem, ale przestał być Polakiem" - podkreślił.

d3v67xe

Węgry. Spór na linii Donald Tusk - Viktor Orban

16 kwietnia Donald Tusk skrytykował Viktora Orbana w wywiadzie dla "Der Spiegel". Były szef Rady Europy stwierdził, że Viktor Orban wykorzystuje sytuację związaną z epidemią koronawirusa do poszerzenia swojej władzy . - Ile razy w naszej historii widzieliśmy, jak politycy używają praw, które zostały prawidłowo uchwalone, aby rozszerzyć swoją władzę? Znacie to z Niemiec - mówił Donald Tusk w rozmowie z niemiecką gazetą. - Jestem pewien, że Carl Schmitt byłby bardzo dumny z Viktora Orbana - dodał szef EPL i były premier Polski.

Wypowiedź Tuska wywołała ogromne oburzenie na Węgrzech. Szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Gergely Gulyas oświadczył, że jego kraj oczekuje od Tuska przeprosin.

Źródło: "Magyar Nemzet"

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d3v67xe

Podziel się opinią

Share
d3v67xe
d3v67xe
Więcej tematów