Trwa ładowanie...
d4i5to5

Donald Tusk przekazał funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej

Donald Tusk pożegnał się z funkcją przewodniczącego Rady Europejskiej - Nie byłem w stanie przewidzieć, że scenariusz mojego urzędowania będzie pisany przez Alfreda Hitchcocka - powiedział podczas ceremonii. Przekazał rolę następcy Charlesowi Michelowi.
Share
Następcą Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego RE jest Charles Michel
Następcą Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego RE jest Charles MichelŹródło: PAP
d4i5to5

Donald Tusk w trakcie ceremonii wspominał moment, gdy 5 lat temu obejmował stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. - Nie byłem w stanie przewidzieć, że scenariusz mojego urzędowania będzie pisany przez Alfreda Hitchcocka - powiedział.

I zacytował angielskiego reżysera, czym rozbawił zgromadzonych: "Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć". Polityk zaznaczył, że pełniona funkcja była dla niego "wielkim przywilejem". Wśród istotnych wyzwań, z którymi musiał się zmierzyć, wymienił m.in. brexit. I dodał, że chce, by Europa pozostała wolna i praworządna.

Po jego przemówieniu rozległy się gromkie brawa. - Przestańcie, bo zacznę płakać - skomentował.

d4i5to5

Minister w niezręcznej sytuacji. Mówi o odejściu Marka Suskiego z KPRM

- Dziękuję ci w imieniu Europejczyków za bycie prawdziwym europejskim wojownikiem - powiedział Charles Michel. Uznał, że kariera Tuska jest "imponująca". I zapewnił, że jest optymistą, jeśli chodzi o przyszłość UE. Podkreślił, że chce ją aktywnie kreować.

Donald Tusk odchodzi. Nowym przewodniczącym został polityk z Belgii

Belgijski polityk i nowy przewodniczący RE ma już za sobą spotkanie z Mateuszem Morawieckim. Premier ocenił je jako obiecujące. Podkreślił, że "nowe otwarcie, nowe podejście w nowych czasach, jakie Michel zaprezentował" jest cenne.

d4i5to5

Donald Tusk w czwartek opublikował w sieci pożegnalne wideo. Przewodniczący Rady Europejskiej po 5 latach żegna się ze swoją funkcją. "To był niezły bieg! Po 5 latach czas pożegnać się z wami wszystkimi" - napisał na Twitterze.

W materiale zaprezentowano dokonania Rady pod przewodnictwem Tuska. "Przeprowadziliśmy 48 szczytów unijnych przywódców. Przejęliśmy europejski puls. Utrzymywaliśmy kontakty z naszymi sąsiadami. Ścigaliśmy się o miejsce Europy w świecie" - wyliczono.

Koniec pracy na rzecz Rady nie oznacza, że były premier wraca do kraju. Donald Tusk został wybrany przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. 12 grudnia w Polsce zostanie wydana jego książka "Szczerze".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4i5to5

Podziel się opinią

Share
d4i5to5
d4i5to5
Więcej tematów