Trwa ładowanie...
d10j3fl

Donald Tusk przekazał funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej

Donald Tusk pożegnał się z funkcją przewodniczącego Rady Europejskiej - Nie byłem w stanie przewidzieć, że scenariusz mojego urzędowania będzie pisany przez Alfreda Hitchcocka - powiedział podczas ceremonii. Przekazał rolę następcy Charlesowi Michelowi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Następcą Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego RE jest Charles Michel
Następcą Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego RE jest Charles Michel (PAP)
d10j3fl

Donald Tusk w trakcie ceremonii wspominał moment, gdy 5 lat temu obejmował stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. - Nie byłem w stanie przewidzieć, że scenariusz mojego urzędowania będzie pisany przez Alfreda Hitchcocka - powiedział.

I zacytował angielskiego reżysera, czym rozbawił zgromadzonych: "Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć". Polityk zaznaczył, że pełniona funkcja była dla niego "wielkim przywilejem". Wśród istotnych wyzwań, z którymi musiał się zmierzyć, wymienił m.in. brexit. I dodał, że chce, by Europa pozostała wolna i praworządna.

Po jego przemówieniu rozległy się gromkie brawa. - Przestańcie, bo zacznę płakać - skomentował.

d10j3fl

Minister w niezręcznej sytuacji. Mówi o odejściu Marka Suskiego z KPRM

- Dziękuję ci w imieniu Europejczyków za bycie prawdziwym europejskim wojownikiem - powiedział Charles Michel. Uznał, że kariera Tuska jest "imponująca". I zapewnił, że jest optymistą, jeśli chodzi o przyszłość UE. Podkreślił, że chce ją aktywnie kreować.

Donald Tusk odchodzi. Nowym przewodniczącym został polityk z Belgii

Belgijski polityk i nowy przewodniczący RE ma już za sobą spotkanie z Mateuszem Morawieckim. Premier ocenił je jako obiecujące. Podkreślił, że "nowe otwarcie, nowe podejście w nowych czasach, jakie Michel zaprezentował" jest cenne.

d10j3fl

Donald Tusk w czwartek opublikował w sieci pożegnalne wideo. Przewodniczący Rady Europejskiej po 5 latach żegna się ze swoją funkcją. "To był niezły bieg! Po 5 latach czas pożegnać się z wami wszystkimi" - napisał na Twitterze.

W materiale zaprezentowano dokonania Rady pod przewodnictwem Tuska. "Przeprowadziliśmy 48 szczytów unijnych przywódców. Przejęliśmy europejski puls. Utrzymywaliśmy kontakty z naszymi sąsiadami. Ścigaliśmy się o miejsce Europy w świecie" - wyliczono.

Koniec pracy na rzecz Rady nie oznacza, że były premier wraca do kraju. Donald Tusk został wybrany przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. 12 grudnia w Polsce zostanie wydana jego książka "Szczerze".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d10j3fl

Podziel się opinią

Share

d10j3fl

d10j3fl
Więcej tematów