Trwa ładowanie...
d413xvg

Donald Tusk przewodniczącym EPL. Były premier "zaszczycony i poruszony"

- Jestem bardzo zaszczycony i poruszony - przyznał po głosowaniu w Zagrzebiu Donald Tusk. Były premier został w środę wybrany przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. - To dla mnie bardzo ważna chwila - podkreślił Przewodniczący Rady Europejskiej.
Share
Zagrzeb. Donald Tusk wybrany nowym przewodniczącym Europejskiej Frakcji Ludowej
Zagrzeb. Donald Tusk wybrany nowym przewodniczącym Europejskiej Frakcji LudowejŹródło: East News, Fot: AP/Associated Press/East News
d413xvg

Donalda Tuska poparło 93 proc. delegatów obecnych w stolicy Chorwacji - 491 osób oddało głos "za", a 37 "przeciw".

Były premier nie miał żadnej konkurencji, ponieważ w tych wyborach nikt nie rzucił mu rękawicy. Formalnie Tusk rozpocznie swoją kadencję 1 grudnia - bezpośrednio po odejściu ze stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej. Funkcję ma pełnić 3 lata, jednak ten czas może zostać przedłużony.

- Głęboko wierzę, że tylko ci, którzy chcą i są w stanie dać ludziom poczucie bezpieczeństwa, zachowując jednocześnie ich prawa i wolności, mają mandat, aby być u władzy - przekonywał podczas przemówienia Donald Tusk.

d413xvg

- W żadnym wypadku nie możemy oddać sfery bezpieczeństwa i porządku populistom, manipulatorom i autokratom, którzy sprawiają, że ludzie wierzą, że wolności nie da się pogodzić z bezpieczeństwem, że ochrona granicy i terytoriów nie może iść w parze z demokracją liberalną, a skuteczne rządy z państwem prawa - dodał.

Andrzej Duda o wyroku TSUE ws. Sądu Najwyższego i KRS: jest znamienne

Na minuty przed samym głosowaniem były premier zapewniał, że po 5 latach "ma dość bycia naczelnym biurokratą europejskim". - Jestem gotów do walki. I mam nadzieję, że wy też! - przyznawał Tusk.

EPL ma od dwóch dekad największy i najbardziej zdyscyplinowany klub w Parlamencie Europejskim. Działa też na forum Rady Europy i OBWE, ale została powołana w latach 70. przede wszystkim do koordynacji centroprawicy w instytucjach EWG, a potem UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d413xvg

Podziel się opinią

Share
d413xvg
d413xvg
Więcej tematów