Trwa ładowanie...

Donald Tusk został przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej

"Donald Tusk został wybrany zdecydowaną większością głosów na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej" - poinformował na Twitterze europoseł Michał Boni. "To właśnie Polak poprowadzi największą grupę polityczną w Unii Europejskiej" - dodał. Jest już reakcja premiera Mateusza Morawieckiego.

Donald Tusk został przewodniczącym Europejskiej Partii LudowejŹródło: East News, fot: AP/Associated Press
d2t6x93
d2t6x93

Kongres Europejskiej Partii Ludowej w Zagrzebiu podjął już decyzję w sprawie nowego przewodniczącego. Został nim Donald Tusk. Zagłosowało na niego 93 proc. delegatów.

- Mam po pięciu latach dość bycia naczelnym biurokratą europejskim. Jestem gotów do walki. I mam nadzieję, że wy też! - powiedział Tusk tuż przed głosowaniem. Nie miał kontrkandydatów.

Kadencja Tuska jako szefa EPL rozpocznie się 1 grudnia, czyli bezpośrednio po odejściu ze stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej. Potrwa trzy lata, ale może zostać przedłużona.

d2t6x93

Mateusz Morawiecki w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News został zapytany przez prowadzącego, czy złoży gratulacje nowemu przewodniczącemu EPL. - Co tam trzeba jakoś strasznie gratulować. Jest to jakaś nowa funkcja w tym naszym eurokratycznym grajdołku kochanym. Mówię to z pełną sympatią - stwierdził premier.

"Gratulacje dla Donalda Tuska w związku z wyborem na funkcję Przewodniczącego EPL. Życzę powodzenia i wielu osobistych sukcesów" - napisał z kolei na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Dotychczasowym szefem EPL był 72-letni Francuz Joseph Daul, który wcześniej był europosłem specjalizującym się w polityce rolnej, a potem przewodniczącym frakcji EPL w Parlamencie Europejskim.

Poprzednikiem Daula od 1990 r. aż do śmierci w 2013 r. był dawny premier Belgii Wilfried Martens.

d2t6x93
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t6x93
Więcej tematów