Trwa ładowanie...

Donald Tusk ogłosił datę wyborów samorządowych

Premier oświadczył, że podjął decyzję ws. daty wyborów samorządowych. Odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia - przekazał w poniedziałek premier Donald Tusk.

Donald Tusk powiedział, kiedy zostaną przeprowadzone wybory samorządoweDonald Tusk powiedział, kiedy zostaną przeprowadzone wybory samorządoweŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d49zrd2
d49zrd2

Premier Donald Tusk podczas poniedziałkowej konferencji nieoczekiwanie podjął temat wyborów samorządowych. Przekazał, że podjął decyzję o wydaniu odpowiedniego rozporządzenia i zostaną przeprowadzone w dniach 7 i 21 kwietnia (druga tura).

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na siedem dni przed upływem kadencji rad. Ta kończy się 30 kwietnia 2024 r. Oznacza to, że wybory samorządowe muszą się odbyć między 31 marca a 23 kwietnia 2024 r.

Na początku stycznia, podczas konferencji prasowej, Tusk został zapytany, czy wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia.

d49zrd2

Kiedy będą wybory? Tusk już wcześniej mówił o tym terminie

- Trafiła pani w dziesiątkę, to znaczy w siódemkę - wydaje się z różnych względów, zupełnie niepolitycznych, tylko kalendarzowych - powiedział wtedy Tusk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co zrobi Bodnar? Wiceminister zwraca uwagę na szczegół

Szef rządu zaznaczył, że przy wyznaczeniu terminu wyborów brane są pod uwagę wczesne święta wielkanocne oraz by ominąć ryzyko związane z długimi weekendami, kiedy - jak zaznaczył - frekwencja wyborcza może być mniejsza.

d49zrd2

- Ten termin 7 kwietnia (...) wydaje się najbardziej prawdopodobny - podkreślił.

Tusk opowiedział o spotkaniu z prezydentem. "Terror praworządności"

Premier podczas poniedziałkowej konferencji odniósł się również do swojego wcześniejszego spotkania z Andrzejem Dudą. - Powiedziałem prezydentowi, że niezależnie od tego, że mamy różne poglądy na praworządność to dla mnie - jak to ujął prezydent - "terror praworządności" to jedna z najważniejszych zasad, którą chcę się kierować - zaznaczył Tusk.

I dodał, odnosząc się do kwestii Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika, że "jeśli prezydent zdecyduje się na ich ułaskawienie, to osadzeni powinni zostać uwolnieni tego samego dnia"

Źródło: PAP

d49zrd2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d49zrd2
Więcej tematów