Trwa ładowanie...

Donald Tusk krytycznie o stanowisku polskiego rządu na szczycie UE: Jest na etapie "należy nam się"

Premier Matusz Morawiecki przekonuje, że polska delegacja na szczycie Rady Europejskiej dzielnie negocjowała w sprawie nowego budżetu UE. Innego zdania na ten temat jest szef RE, Donald Tusk.
Share
Donald Tusk krytycznie o negocjacjach polskiego rządu ws. budżetu UE
Donald Tusk krytycznie o negocjacjach polskiego rządu ws. budżetu UEŹródło: PAP, Fot: EPA/OLIVIER HOSLET
d4has98

- Obawiam się, że polski rząd jest raczej na etapie "należy nam się", a nie pomysłów i mądrej dyplomacji, żeby rzeczywiście dostać to, co się należy i więcej - ocenił wysiłki polskiej delegacji w rozmowie z reporterem RMF FM Donald Tusk.

Przyszły budżet Wspólnoty był głównym tematem drugiego dnia szczytu UE. Fińska prezydencja przedstawiła nową propozycję wieloletnich ram finansowych, która zakłada spore cięcia.

d4has98

Zobacz także: Mateusz Morawiecki o szczycie Rady Europejskiej: jeśli chcemy ambitnej Europy, musimy mieć na to środki

Kwestia ta w ostatnich dniach budziła sporo kontrowersji, po tym jak Finowie przedstawili innym krajom członkowskim nową propozycję.

Zaproponowano budżet UE na poziomie 1,03-1,08 proc. dochodu narodowego brutto UE27, czyli zmniejszenie w porównaniu z ubiegłoroczną propozycją Komisji Europejskiej, zakładającą budżet na poziomie 1,114 proc. Oznaczałoby to cięcia w wysokości do 85 mld euro wobec i tak przewidującej redukcję propozycji przedstawionej wcześniej przez unijnych urzędników.

Zobacz także: Premier o budżecie UE. "Zobaczymy, czy europejskość jest frazesem, czy faktem"

Krytycznie o propozycji cięć wypowiadał się m.in. premier Mateusz Morawiecki. - Państwa, które chcą zmniejszać budżet, mówią jednocześnie o zwiększaniu europejskości. To jakiś problem ze spójnością - mówił szef rządu.

Źródło: rmf24.pl

d4has98

Podziel się opinią

Share
d4has98
d4has98
Więcej tematów